Mida hakkab Eesti riik peale kurikaeladelt konfiskeeritud Bitcoinidega?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Eestis on politsei vähemalt ühel juhul kahtlusalustelt konfiskeerinud Bitcoine, kuid konfiskeeritud vara tuleb kuskil hoida. Eesti politsei pakub sellisel juhul kahtlusalusele kahte võimalust.

Krüptovaluutade arestimistel lähtuvad politsei ja prokuratuur samadest tööpõhimõtetest nagu iga muu kriminaaltulu korral. Prokurör esitab kohtule taotluse kriminaaltulu kahtlusega vara arestimiseks konfiskeerimise tagamiseks, misjärel tagatakse erinevatel viisidel kriminaaltulu kahtlusega vara säilimine kuni kohtumenetluse lõpuni, mil kohus saab otsustada mida kriminaaltulu kahtlusega varaga edasi toimida.

Riigiprokurör Vahur Verte sõnas Geeniusele, et vajadusel kantakse kriminaaltulu kahtlusega vara politsei deposiitkontole, ent vajadusel hoiustatakse kriminaaltulu kahtlusega vara seifis luku taga või suuremate esemete puhul spetsiaalsetes hoiuruumides või -garaažides.

Krüptorahaga tuleb käituda teisiti

Krüptorahadega on aga asjad veidi keerulisemad, kuna nende väärtus muutub nõnda kiirelt. Verte sõnas, et kilo fentanüüli müügist teenitud 10 Bitcoini võivad küll müügi hetkel olla väärt 80 000 eurot, ent juba päev hiljem võib kuriteoga teenitud tulu olla langenud 20 000 euroni.

Selline krüptovaluutade väga kiire väärtuse kõikumine tähendab ühtlasi seda, et pigem üritavad ka kurjategijad hoida kriminaaltulu ikkagi mõnes stabiilsemas vääringus.

Kurjategijad kasutavad kriminaaltulu tegeliku päritolu varjamiseks erinevaid meetodeid. Traditsiooniliste meetodite – näiteks kriminaaltulu konverteerimine kullaks, eheteks või kas või kunstiks – kõrval on aina rohkem kohatud kriminaaltulu konverteerimist krüptovaluutadesse.

Probleemidest tulenevalt antakse üldjuhul kahtlustatavale võimalus valida kas arestitud kriminaaltulu kahtlusega vara säilitatakse kuni kohtuotsuseni krüptovaluutana või konverteeritakse lõpliku menetlusotsuse tegemiseni stabiilsemasse valuutasse ehk eurodesse.

Juhul kui kahtlusalune soovib, et temalt arestitud Bitcoine hoitakse arestimise ajal krüptovaluutas ning hiljem otsustab kohus need talle tagastada, siis need arestitud Bitcoini vabastatakse aresti alt ja tagastatakse talle, olenemata sellest, kui palju on nende väärtus muutunud.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.