Microsoft tõi arendajatele välja hulga uusi tehisintellekti tööriistu

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Microsofti juht Satya Nadella. Foto: Lucas Jackson/Reuters/Scanpix

Microsoft tõi täna arendajate konverentsil Build 2018 välja hulga uusi tööriistu ja uuendusi, mis peaks tarkvara ja teenuste loojatele andma suuremaid võimalusi kasutada ära tehnoloogiat, mis muutub üha targemaks.

Läbiv teema Buildis ongi tehisintellekt, mis annab väikestele ja ka internetti ühendamata seadmetele “tarkuse” koguda erinevat tüüpi andmeid ja nende põhjal teha otsuseid või sooritada ülesandeid.

Ent uuendusi oli ka “tavalises” Windowsis, mille boss Joe Belfiore teatas operatsioonisüsteemis uutest arendajate tööriistadest ja võimalustest nagu “Your Phone”. Tegu on sisuliselt aknaga Windowsis, mis kujutab endast telefoni – nii saab arvutis ligi näiteks telefonis olevatele fotodele ilma, et telefoni oleks vaja taskust välja võtta. Uuendusi saab ka Androidile mõeldud Microsoft Launcher, mis aitab erinevates seadmetes tehtud tegevusi sünkroonis hoida.

Pilve “serval” olevad seadmed

Microsofti asepresidendi Frank X Shaw sõnul võetakse järgmise kümne aasta jooksul kasutusele miljardid seadmed, mis suudavad näha, kuulata, ennustada ja otsustada ilma, et nad oleksid 24/7 pilvega ühenduses. Seda nimetab Microsoft “intelligent edge” ehk arvutite ja interneti “serval” olevad seadmed. Need seadmed peaks just tehisintellekti abil suutma ülesandeid täita, mida inimesed üksi ei saa või ei suuda teha, olgu näiteks tehases või operatsioonisaalis.

Selliste seadmete ehitamiseks teeb Microsoft arendajatele kättesaadavaks avatud lähtekoodiga tööriistad nagu Azure IoT Edge Runtime ja Custom Vision, mis annavad võimaluse luua “tarku” seadmeid, mis suudavad ise andmeid koguda ja nende põhjal otsuseid langetada.

Koostöös DJI-ga arendab Microsoft droonide kommertslahendusi, millega saaks mehitamata õhusõidukeid kasutada põllumajanduses, ehituses või päästealal. Koos Qualcommiga lõi Microsoft välja arendustööriistad kaamera-põhistele internetiseadmetele. Kaamerad saavad tänu tehisintellektile tarkust juurde: kognitiivse tarkvara saab Azure’ist alla laadida ja jooksutada seadmes ilma pideva pilveühenduseta.

Samas on Microsofti Kinectist saanud Project Kinect for Azure, väikses energiasäästlikus vormis sensorite pakett, mis on mõeldud just nende “ääreseadmete” jaoks.

Kõne-tehnoloogias uuendas Microsoft teenuseid, millega on lihtsam luua kõnetuvastuse, teksti kõneks muutvaid ja tõlkerakendusi. Koos boti-raamistikuga on nii võimalik teha inimesega suhtlevaid automaate.

Uus projekt puuetega inimeste tehnoloogia loomiseks

Lisaks kuulutas Microsoft välja viieaastase 25 miljoni dollarise projekti tehisintellekti abil puuetega inimeste abistamiseks. AI for Accessibility projektiga kutsutakse liituma arendajaid, MTÜ-sid, teadlasi ja leiutajaid, et puuetega inimeste elukvaliteeti tõsta tööhõives, inimestevahelises suhtluses ja moodsas elustiilis.

Microsoft pakub selleks nii rahalisi grante kui tehnoloogiat ja teadmisi, kuidas tehisintellekti abil ehitada rakendusi neile, kel on kuulmis-, nägemis- või muu puue.

Firma asepresident Brad Smith rääkis, et puuetega inimeste, keda on maailmas miljard, toetuseks tehtud tehnoloogiad on juba hämmastavaid edusamme näidanud.

Microsoft on varasemalt arendanud näiteks Seeing AI rakenduse, mis kirjeldab nägemispuudega inimestele maailma, Microsoft Translator aga aitab kuulmispuudega inimestele subtiitreid luua. Mõlemad rakendused on pilootprojektidena väga head tagasisidet saanud.

Märksõnad:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.