Mercedese uus mikrobuss toimib Starshipi robotite emalaevana

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
_dsc5800.jpg

Iseliikuvaid robotkullereid ehitav Eesti idufirma Starship teatas, et arendab koostöös Mercedes-Benziga uue sõiduki. Saksa autotootja eriehitusega mikrobuss oleks justkui Starshipi robotite pesa, mis aitaks kullerteenustel efektiivselt nii-öelda viimase miili pakivedu korraldada.

Täna Stuttgartis esitletud mikrobussi ja robotite ristandit nimetavad osapooled poolautonoomseks emalaevaks "Robovan". Ühte mikrobussi mahub kaheksa Starshipi robotit ja kui buss läbi teeninduspiirkonn sõidab, laseb see ettemääratud peatuspunktides bussist välja robotid, kes teostavad pakkide korje-ja kohaleviimise ringid. Kui robotid on oma ringi ära teinud, leiavad nad ise tee tagasi mikrobussi.

"Robovanis" asub riiulisüsteem, mille mahutavus lubab iga üheksa-tunnise vahetusega kohale viia 400 pakki. Võrreldes seni võimalike meetoditega, mis lubavad sama ajagakohale viia 180 pakki, on võit üle 120%, teatasid firmad.

Starshipi tegevjuhti Ahti Heinla ütles, et nad on lahendanud pakiveo viimase miili probleemi kõnniteel liikuvate robotitega. "Kuid mikrobussid on parim lahendus selleks, et kaubad jaotuskeskustest ja ettevõtetelt ühte piirkonda tuua. Kui kaks transpordiviisi kokku panna, on tulemus kõige tõhusam, kuluefektiivsem ja mugavam kullerteenuse meetod kogu maailmas," ütles Heinla pressiteate vahendusel.

Allan Martinson, Starshipi ärijuht, viitas, et mikrobussi ja robotite koostöö vähendab ummikuid ja süsihappegaasi emissioone. Praegu sõidab kullerbuss tema sõnul tavaliselt vastuvõtupiirkonda ja käib siis päeva jooksul iga sihtkohaks oleva ukse taga. "Jättes ukselt-uksele käimise robotitele suureneb mikrobussijuhtide tootlikkus ja väheneb liiklustihedus ning CO2 emissioonid," ütles Martinson.

Mikrobusse tootvaMercedes-Benz Vansi juhtVolker Mornhinweg ütles, et nad on leidnud Starshipi näol innovatiivse ja loova partneri, kellega viimase miili transporti drastiliselt parandada. "Me näeme robotkulleritel väga suurt potentsiaali ja kombineerides meie bussid ja robotid kutsume seda kontseptsiooni emalaevaks," lisas ta.

Starship Technologies ja Mercedes-Benz Vans asusid koostööd tegema suve alguses. Starship Technologies on käivitanud oma robotkullerite kommertsteenuse katsetused Suurbritannias, Saksamaal ja Šveitsis.

Starshipi robotid on nüüd liikunud kokku 12 riigi47 linnasüle 12 000 kilomeetri olles kontakti astunud üle1,2 miljoni inimesega.

Fotod: Starship

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.