Martin Mets: P20 Pro on Huawei turunduse triumf ja meie kaotus

Huawei P20 Pro. Fotod: Hans Lõugas

Turundus on eksole imelihtne. Kui räägid midagi piisavalt kaua, siis jäävad inimesed seda uskuma. Ja kui on piisavalt palju raha, et veel rohkem, valjemini ja kauem rääkida, siis võid kindel olla, et inimesed ostavad su jutu ära. Sõna otseses mõttes.

Minu meelest on just nii juhtunud Huawei viimase tipptelefoniga P20 Pro. See pole mitte Huawei telefonitootmise ja insenerioskuste triumf, vaid see on puhas Huawei turunduse triumf. Mille on ära ostnud liiga paljud ja mul on tunne, et ka tehnikaajakirjanikud on osaliselt seda juttu uskuma jäänud.

See jõud, mille Huawei on selle telefoni reklaamimise peale pannud kõikvõimalikes kanalites, alates telereklaamidest plakatiteni tänavatel ja ülielevil kohalike #p20pro skene Instagrami staarideni välja, on väga muljetavaldav. Mitte ainult Eestis, vaid see on nii ka mujal. Ja müüginumbrid tõestavad seda.

Minu meelest aga pole P20 Pro just eriti eriline telefon. Jah, see võitis meie viimase telefonikaamerate testi, kuigi ma ise kõigi seal toodud väidetega 100% nõus pole.

Kindel on aga see, et P20 Prol on hea kaamera, mis ilmselt teebki, eriti hämaras, teistest paremaid pilte. Natukene. Paar protsenti. Vahe on minimaalne.

Et nüüd mitte keegi valesti aru ei saaks, mul pole midagi Huawei vastu ja ma ei taha tõmmata üles fleimi, et iPhone või Samsung on parem. Enamgi veel, ma olen Huawei Mate 9 väga rahulolev omanik.

Probleem ongi selles, et Huaweil on tegelikult olemas telefon, mis on igapäevase tööriistana oluliselt parem, parema akuga ja selle nimi on Huawei Mate 10 Pro. Võib-olla see teeb 5% kehvemaid pilte kui P20 Pro, küll aga on sellele paremale telefonile tehtud 95% vähem turundust, kui huupi pakkuda.

Turundus pole halb, aga Mate 10 Pro oleks seda rohkem väärt. Probleem on ilmselt selles, et Mate seeria oli algselt nišitoode, võimas ja suur phablet, P-seeria aga peavoolutelefon. Tänapäeval aga pole nende suurusel vahet. P20 Pro’l on 6,1-tolline, Mate 10 Pro’l aga isegi väiksem 6-tolline ekraan.

Mate 10-l pole iPhone X-i pealt maha viksitud kulmu, millel pole P20 Pro peal mingit erilist väärtust, erinevalt Apple’i tipptelefonist. Mate 10 Pro on korralik tööriist, P20 Pro on trendikas bling.

Ja see teeb mind kurvaks, sest inimesed selle turunduse jõul ostavad tegelikult summa summarum kehvemat telefoni ja maksavad kinni Instagramis #p20pro hashtääge. Sest #mate10pro hashtäägi eest keegi ei maksa.