Mart Parve: kelle poolt valimistel hääletada? Vastus on üks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Keda võiks käimasolevatel kohalikel valimistel valida startupi-asutaja või -töötaja? Kuna minu asjatoimetused seovad mind pigem Tallinnaga, vaatasingi üle erakondade ja valimisliitude Tallinna piirkonna programmid, kuid sarnaselt võib analüüsida programme ka teiste omavalitsuste jaoks.

Sotside, Keskerakonna ja selle mingi Savisaare moodustise programme vaadates sai kiirelt selgeks, et need on suunatud pigem toimetulekuraskustes inimestele kui innovatsioonitöötajatele ning keskenduvad vaid sellele, kuidas pirukat “õiglasemalt” ümber jagada. Kuigi neid, kel läheb elus raskemini, tuleb aidata, ei näita need programmid ka seda, kust see raha tulema peaks. EKRE peaks iga startupi-inimese jaoks aga niikuinii selge “ei” olema, sest nemad tahavad teha nii, et eksootilisema päritoluga talent ei saaks ega tahaks siia tulla.

Alles jääb kaks

Alles jäävad Reform ja IRL, millest mõlema programmi kirjutamise juures tundub olevat olnud majandusinimene või vähemalt rahalugemise kogemusega isik. Hea on ka see, et mõlemal programmil on selge fookus. Eks öelnud juba juhtimisguru Michael Porter, et strateegia ei ole mitte see, mida sa teed, vaid see, mille otsustad tegemata jätta. Kes lubab teha kõike, ei tee mitte midagi.

IRL-i fookus on selgelt nö “vanal majandusel” – väike- ja pereettevõtted, kommunaalfirmad, mereturism. Kõik väga okeid suunad, muide. Startupidele lubatakse “toetada erainkubaatoreid ja kohalike startupide osalemist rahvusvahelistes kiirendites”. Kuidas võiks Tallinna linnavalitsus toetada Eesti startupi osalemist 500 Startupsis või Y Combinatoris, jääb mulle hämaraks. Kes sinna tahab ja vastu võetakse, see sinna ka seni läinud on. Nii et see näib pigem viimase hetke uitmõttena kui tõsise läbimõeldud tegevuskavana.

Nii jõuamegi Reformierakonna programmini, kus juba avalõik kehtestab nägemuse, et Tallinn peaks olema “innovatsiooni vedur, kus ettevõtlik inimene tahab alustada ja ette võtta, luua uusi kõrge väärtusega töökohti.” Edasine visioon Tallinnast on öelduga kooskõlas ning tundub olevat suunatud nooremapoolsele (lastega!) inimesele, kes huvitatud jalgsi või rattaga navigeeritavast linnaruumist, kultuurist, ööelust ja muust säänsest. Innovatsiooni ja idufirmade juurde naastakse tekstis läbivalt.

Mis ühendab maailma edukamaid startup-linnu?

Kui vaadata maailma edukamaid startupi-linnasid, siis torkabki silma, et neid ühendab kvaliteetne elukeskkond ning mitmekesine kultuur. Miks Berliin, mitte Frankfurt? Ning kuidas on võimalik, et prantsuskeelne, keset majanduslikult üsna tagurlikku Prantsusmaad istuv Pariis on startupinduses Euroopa tipp-linnade hulgas? Lisame Londoni ja Stockholmi, ning pakun, et üks vastus ongi elukeskkond, mis atraktiivne noorele ja intelligentsele inimesele, nahavärvist sõltumata.

IT-nohikute rõõmuks räägitakse ka ava-andmetest ja reaalaja majandusest linnajuhtimises, mis lisaks kodaniku ja ettevõtja mugavusele ning ametnikutöö efektiivsusele peaks moodustama “testplatvormi idufirmadele, mis loovad uusi lahendusi linna avalike teenuste parandamiseks ja kaasaegseks linnaelu korraldamiseks.” Selline spetsiifiline mõte ei sündinud ilmselgelt kabinetivaikuses, vaid siin on näha IT-inimese panust.

Sestap võibki kokku võtta, et Tallinnas kandideerivatest erakondadest on startupide ja innovatsiooniga seonduva oma leivanumbriks valinud just Reformierakond.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.