Mart Parve: Kas nutitelefonidele vaadatakse varsti tagasi nagu Netflixi-kasutaja vaatab VHS-videomakkidele?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Nii, iPhone X on siis välja kuulutatud ja varsti ka poes. Märgiline sündmus, 10 aastat “päris” nutitelefoni sünnist. Kas on siis vägev?

Jah, üht-teist on jälle parem ning kindlasti saab teha veidi ilusama video või foto, ning mängida veidi sujuvama pildiga seda 3D-mängu, mida sa niikuinii telefonis mängida ei viitsi.

Tegelikult on aga kõigile ammu selge, et nutitelefonid kui seadmeformaat on jõudnud platooni, ning seda juba umbes viis aastat tagasi. Leia kusagilt mõni iPhone 5S või Galaxy S4 ning näed, et need on ka täna täiesti kasutatavad telefonid. Erinevalt pinksipalli suuruste pikslitega, 2G-netiühendusega esimesest iPhone’st.

Kui vaadata tehnoloogiate elukaari, siis järgneb igale platoole õige varsti langus – olgu siis kiire krahh seoses parema asendustoote tekkimisega või aeglane vindumine. Kas nutitelefoni lips on läbi? Kas neile vaadatakse juba õige varsti tagasi samal moel nagu Netflixi-kasutaja vaatab VHS-videomakke?

Ning kui nii, siis mis on see järgmine seadmeliik, mis murrab miljardite kasutajateni, ja mis toob järgmise hüppelise muutuse sellesse, kuidas inimesed tehnoloogiaga suhestuvad? Virtuaalreaalsus-prillid? Liitreaalsus-prillid? Holograafilised kasutajaliidesed (nn “Minority Report UI”)? Kellad ja muud wearables kategooria vidinad?

Kõik nimetatud seadmeliigid (ja veel mõned) on tekitanud palju entusiasmi ning sellega alati, paratamatult kaasnevat skepsist ja pettumust. “Apple Watch on surnud”, “Google Glass on läbikukkumine”, “AR on järjekorde haip”, blaa blaa blaa.

Mina aga arvan, et kindlatele seadmeliikidele pööratakse liiga palju tähelepanu ning igast uuest liigist oodatakse lihtsalt liiga palju. Iga üksik neist seadmetest ei muuda maailma, ega peagi muutma.

Tehnoloogia see osa, mis tõelist väärtust pakub, on ammu pilve kolinud ning pole suurt vahet, kuskaudu me sellega suhtleme. Samamoodi saame ju “päris” maailma vaadata nii läbi prillide, kontaktläätsede kui ka akna – ning üks viis ei pea teist välistama.

Olen kindel, et midagi nutitelefoni-taolist on laialt kasutusel ka aastakümnete pärast. Ja väga võimalik, et üllatavalt sarnasena tänasele formaadile.

Kuid selle sama pilve-tehisintellektiga, mis täna annab tarkust su nutitelefoni sisse, saad sa suhelda ka läbi prillide või kontaktläätsede, isesõitva auto info-hologrammi, nutikella ja terve hulga teiste seadmete kaudu, millest me täna kuulnudki ei ole. Igal pool, reaalajas. Umbes nagu Siri või Google Now täna su telefonis, arvutis, tahvlis ja kellas, aga mõõtmatult kasulikum ja nutikam.

Jah, nutitelefonide arengukaar on arvatavasti juba mõnda aega tagasi oma kõrgpunkti jõudnud ning edasine areng enam väga põnev olema ei saa. Ent alanud on järgmine tehnoloogiatsükkel – seadme-sõltumatu pilve-tehisintellekt, mis hakkab just nüüd meie ellu jõudma. Põnevad ajad.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.