Mart Parve: Miks ma arvan, et Apple oli seni tagasihoidlik ja et see on nüüd läbi?

iPhone X on Apple’i jaoks midagi uut. Ning ma ei pea silmas OLED ekraani, näotuvastust või tõenäoliselt seni parimat nutitelefoni-kaamerat. Olemasolevate tehnoloogiate viimistletud kujul massidesse toomine ongi alati Apple’i leivanumber olnud. Kuid iPhone X tundub märkivat Apple’i eemaldumist Steve Jobsi ajastu tagasihoidlikust utilitarismist. Apple – ja tagasihoidlik?! Las ma seletan.

Apple on oma tootefilosoofias olnud väga saksa-pärane firma, kantud teatud protestantlikust kasinusest, mis peaks ka eestlastele mõistetav ja loomuomane olema. Nii Jobs kui kauaaegne peadisainer Jonathan Ive on Saksa tööstusdisaini fännid ning näiteks just Brauni disain on mõjutanud väga paljusid Apple’i tooteid. Saksa tooted on sageli kallid, ent väljanägemiselt tagasihoidlikud. See pole Swarovski kristallidega kaunistatud bling-kallis, vaid ausa kvaliteedi ja vastupidavuse kallis.

Tagasihoidlikkus on markeerinud tooterivi ka Apple’i siseselt. Kalleim ja odavaim Mac, iPhone või iPad on enamasti täpselt samasugused välja näinud, kuigi poleks olnud raske reserveerida näiteks must värvitoon kõrgema spetsifikatsiooniga mudelitele (“Black Edition”!). Apple ei ole tahtnud olla “vali” nagu Vene uusrikas. Sul on lihtsalt iPhone või Mac, mitte “bling iPhone” või “bling Mac”.

iPhone SE hinnalangus ja kvalifitseerumine “vaese mehe iPhone’iks” oli vast üks esimesi märkimisväärseid kõrvalekaldeid sellest mõtteviisist. Touch Bar’iga ja Bar’ita MacBook’id on isegi erksamad viljad sama puu otsast – Touch Bar tundub suhteliselt mõttetu ja kallis bling, mis lõi tooteperekonna pooleks, ja tegi seda selge visuaalse eristamisega.

iPhone X aga tsementeerib selle muutuse. Meil on korraga uus iPhone 8, mis võiks olla ratsionaalse Apple’i-kasutaja esmane valik, kuid mida ääristavad SE kui odav-mudel ning X kui bling, mille taskust võtmine markeerib ekstravagantsust. Ekstravagantsust, mis oli võõras nii Steve Jobsile, kes ka superrikkana ümbritses end vaid väheste ent ülikvaliteetsete esemetega, kui ka varasemale Apple’ile.