Maarja Punak räägib petuskeemidest: miks väidetavad välismaa sõdurid sind Facebookis sõbraks lisada üritavad?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Maarja Punak. Foto: Scanpix/PM/Andres Haabu

Alates eilsest toimub nädal aega kestev üleeuroopaline EUROPOLi kampaania petuskeemide teemal, mille valguses heidab endine veebikonstaabel Maarja Punak valgust armupetuskeemidele. 

Armupetuskeemi kõige keerulisem osa on asjaolu, et kannatanu ei taju pikka aega, et teda valmistatakse petuskeemiks ette. Isegi siis, kui ta tunneb, et need hiljem saadetud rahalise abi küsimised on veidi kummalised inimeselt, kes seni on ise hakkama saanud, jätkatakse suhtlemist nii kaua, kuni summad muutuvad liialt suureks ning ühtki antud lubadust pole täidetud. 

Keda armupetuskeemid ohustavad? Minule teadaolevate juhtumite pinnalt öeldes leidub pettasaanuid nii meeste kui naiste seast, lihtsalt nende osas kasutatavad skeemid on veidi erinevad. Naistega võtavad sotsiaalmeedias ühendust eelkõige väidetavalt endised või praegused USA, UK või Austraalia sõdurid, kelle eesmärk on leida armastust.

Meestega pigem võtavad ühendust Prantsusmaa, Hispaania, aga ka väga tihti Ukraina ning Venemaa naised, kes väidetavalt otsivad väljapääsu enda praegusest elust ja põhimõtteliselt otsivad sponsorit ning on valmis pakkuma vastu veebiseksi või lubavad tulla Eestisse kohtuma. Mõlemal juhul proovib kelm enne kindlaks teha, kas inimesel on raha, sest nende eesmärk on ikkagi saada sadu ja võimalusel tuhandeid eurosid. Raha puudumine on ka põhjus, miks noored sellistesse skeemidesse ei satu, samuti nende suurem teadlikkus sotsiaalmeedia ohtudest.

https://www.facebook.com/politseinik.maarja/photos/a.323544917741897/1873082286121478/?type=3&theater

Mis on erinevus?

Mis on meestele ja naistele suunatud petuskeemides oluline vahe? Meeskannatanute korral jõutakse kiiremini väljapressimise ja ähvardamiseni. Naiste puhul lõppevad skeemid aga pigem kelmi poolt pettumustunde väljendamisega, kuna rohkem raha neile ei saadeta.

Kodumaiseid versioone nendest skeemidest on ka olemas. Olen puutunud kokku juhtumitega, kus mehed on tutvunud naistega läbi erinevate tutvumisportaalide ning naised on lubanud pärast 15-25 euro ülekandmist teha veebis striptiisi või veidi suuremate summade eest pakkunud välja kokkusaamisi seksi eesmärgil.

Lubadusi ei täideta ja pole päris selge seegi, kas nende naise nimega kontode taga tegelikult üldse on naised. Aastaid tagasi meenub juhtum ka üksikisast meespetturist, kes rõhus naiste tunnetele ja rääkis murest, et ei suuda lapse raviarveid kinni maksta. Haiglajutt oli sarnaselt taolistele välismaistele skeemidele siiski väljamõeldud lugu.

Kuna nende skeemidega enamasti üritatakse petta vanemaid inimesi, siis tasub vaadata enda 60+ sugulaste ja tuttavate kontosid. Kui neil on avalikku infosse kirjutatud, et otsitakse uusi tuttavaid ja suhteid, siis tasub välja selgitada, kas nad sellistest skeemidest on teadlikud.

Teine ohumärk on see, kui vanemad inimesed jagavad enda kinnisvaramüügi kuulutusi avalikult enda Facebooki seinal. Vähemalt ühel juhul on teada, et petuarmukirjadega pommitamine algas vahetult pärast kinnisvara müüki ning kelmid said seetõttu ka üsna palju raha. Võimalik, et see oli asjaolude kokkulangemine, kuid parem karta kui kahetseda ning seega tasub oma tuttavaga petuskeemide teemal suhelda.

Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.