Maarja Punak: 8 reeglit, kuidas ära tunda libauudist ja mitte nende õnge langeda

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Politsei- ja piirivalveameti kommunikatsioonibüroo politseileitnant Maarja Punak.

Mind on korduvalt kutsutud koolidesse rääkima libauudistest. Iseenesest on see pikk ja keeruline teema, kuid toon välja mõned lihtsad reeglid, mida tasub uudiseid lugedes tähele panna.

1. Kas uudist on kajastatud mõnel libauudiste tuvastamiseks mõeldud saidil? Näiteks tasub kontrollida www.snopes.com või kodumaist www.propastop.org. Kui see seal on juba valeks kuulutatud, siis edasine kontrollimine on pigem enda analüüsivõime arendamiseks.

2. Kas see platvorm või leht on usaldusväärne? Siinkohal soovitan vaadata www.whois.com ning samuti guugeldada, mis info on selle lehega varasemalt olnud seotud. Mida rohkem on infot lehel selle loojate ja tausta kohta, seda parem. Kontrollida tasub ka seda, ega pole tegemist libalehega (näiteks www.postinees.ee).

3. Kas uudise kirjutaja on usaldusväärne? Sotsiaalmeedia taust annab üsna hea ülevaate inimese vaadete ja varasema tegevuse kohta. Samuti tasub kasutada näiteks www.pipl.com võimalusi.

4. Kas uudise ülesehitus on tavapärane? Veider kujundus, kirjavead, rohked hüüumärgid, emotsionaalsed isikustatud pikad ja umbmääraseid numbreid kasutavad pealkirjad annavad viite sellele, et tegemist võib olla kallutatud kui mitte valeuudisega.

5. Kas lisatud pilti on muudetud ning kas see on seotud konkreetselt selle sündmusega? Lihtsaim kontrollimise viis on Google Images kasutamine. Selle kaudu saab teada, kas sama pilti on veel kasutatud ning milliste lugude juures. Kuidas aga teha vahet manipuleeritud piltidel ja originaalidel? See on juba mõnel juhul peaaegu et võimatu. Kellele see pakub rohkem huvi, tasub endale selgeks teha EXIF-andmete lugemine ning uurida mõnda fotode töötlusega seotud lehte ja rakendust, et osata ära tabada neid reetlikke märke.

6. Kas uudise juurde lisatud viited on usaldusväärsed? Nimetutele teadlastele viitamine ilma täpsemate andmete ja uuringuteta on üks tüüpilisemaid libauudise tunnuseid. Vahel harva võib ka muidu tunnustatud väljaanne ekslikult teha loo põhinedes viitele, mis tegelikult osutub libauudiseks.

7. Kas seda uudist on jaganud ka teised väljaanded? Kui ei, aga uudis iseenesest on väga põnev või revolutsiooniline, siis on tegemist infoga, mille tõele vastavuses teised kahtlevad.

8. Kas tegemist on uudise või arvamusega? Poliitikud kipuvad tegema lugusid, kus tõde on kallutatud, et see toetaks nende enda vaateid ja arvamusi. Hea ajakirjandustava näeb ette siiski kõikide osapoolte arvamuste kajastamist ning juhtunu tasakaalustatud kirjeldamist.

Enne jagamist loe pealkirjast edasi

Sotsiaalmeedia ajastul ei maksa oma usaldust panna sõpradele. Mitte et sõpru endid ei tasu usaldada, aga väidetavalt rohkem kui pooled inimesed edastavad uudiseid ainult pealkirja ja sissejuhatust lugedes. Rääkimata sellest, et kontosid võidakse häkkida ja nende alt ilma kasutaja teadmata libauudiseid levitada.

Veidi tuleb vaadata ka enda sisse, sest kui inimene tõesti usub, et maakera on lapik, siis ta juba üsna automaatselt võib kõik vastupidised uudised lugeda väljamõelduks. Eks see kehtib ka teiste teemade korral.

Libauudised võivad olla naljakad, aga..

Kes soovib lugeda humoorikaid libauudiseid, võib vaadata näiteks www.onion.com või www.lugejakiri.ee. Küll aga ei soovita neid uudiseid jagada ilma väikese meeldetuletuseta, et tegemist on naljaga. Lihtsalt, et meil oleks vähem segadust sotsiaalmeedias.

Ja üldse, kui leiate, et mõni uudis, mida agaralt jagatakse, on libauudis, tasub sellest teistele märku anda. Olgu see siis uudise alla kommenteerides või uudisest tehtud pilti edasi jagades ja selgitades, miks leiate, et tegemist on libauudisega. Sellega saame veidi tõmmata ka pidurit nende üldisele laiale levikule.

Edukat uudiste analüüsimist!

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.