Kunsing: krüptoraha on populaarne märksõna, millega ullikesi püüda

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
1pl23mar12a96.jpg
Sven Kunsing

Krüptorahasse investeerimise ainus mõte paistab olevat see, et alati leidub suurem loll, kes bitcoinid või muu krüptoraha pärast kallimalt ära ostab, kommenteeris finantsekspert Sven Kunsing. Geenius kirjutas sel nädala Eesti oma krüptorahast Dagcoin, mida saab omandada läbi võrkturundusskeemi.

“Minu soovitus oleks neist asjadest kauge kaarega mööda käia. Ohu märgid rahast ilma jääda on mitmesugused, aga alati, kui kuskil tekib kasvõi mulje, et sinu investeeringu tootlus sõltub võrkturundusest, võib olla üsna kindel, et tegu on püramiidskeemiga. Krüptoraha on lihtsalt populaarne märksõna, millega ullikesi püüda,” ütles Kunsing.

Sven Kunsing töötab SEB Varahalduse juhatuse liikmena, aga palusime talt isiklikku kommentaari krüptoraha riskide selgitamiseks.

Milleks krüptoraha tegelikult tarvis on?

“Krüptorahasse investeerimisel tasuks igaühel järele mõelda, mis selle investeeringu eesmärk on, mulle tundub, et ka bitcoinide, ethereumi jms raha paigutamise mõte on paljuski lihtsalt spekulatsioon ja panustamine suurema lolli teooriale – et kui hüpata rongile piisavalt vara, siis alati leidub suurem loll, kes sult su bitcoinid vms kallimalt ära ostab. Enamikul inimestel nendega midagi mõistlikku peale hakata ju ei ole. Või kas te teate, mingeid seaduslikke tegevusi, mille tarvis peaks absoluutselt tingimata tarvitama krüptoraha? Kui ei, siis ma viitaks asjaolule, et krüptoraha väärtus võib olla väga volatiilne – näiteid pole vaja kaugelt otsida – alles see oli kui ethereumi hind päeva sees kõikus üle 90%. Normaalse vara, veel vähem raha väärtus niimoodi ei kõigu,” selgitas Kunsing.

Kui inimesed otsivad investeerimiseks vahendeid, kus pole vaja usaldada traditsioonilisi institutsioone, on Kunsingu sõnul olemas krüptorahast mõistlikumaid valikuid.

“Ma saan aru, et üks argument on nn fiat money argument – tavapärane raha – eurod, dollarid jne põhinevad ju peamiselt usaldusel keskpankade ja pangandussüsteemi vastu üldisemalt. Krüptoraha tänu oma emiteerimisalgoritmile peaks üldjuhul alati olema piiratud koguses erinevalt tavalisest rahast, mille pakkumist reguleerivad keskpangad. Kui kellelgi on selline mure, siis võiks pigem vaadata kulla poole, sest ka väärismetallid pakuvad alternatiivi tavalisele rahale või näiteks lisakaitset väärtpaberiportfellile,” soovitas ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.