Kumba sülearvutit valida – Mac või PC?

Vaidlus selle üle, kas parem on PC või Mac, kestab juba aastaid. Mõlemal poolel on tulihingelisi fänne, kes põhimõtteliselt ei tunnista teise poole argumente, olgu need kui tahes mõjuvad. Allolevaid punkte tasuks arvestada, kui valiku tegemine käsil.

Riistvara ja välimus

Apple’i arvutite modernne disain ja materjalivalik on Windowsiga masinate kõrval alati silma paistnud. Plastiku pealt on nüüdseks üle mindud metallkorpustele, mis on lisaks ka väga vastupidavad.

Mida aga aasta edasi, seda enam on PC arvutid Macidele kandadele astumas. Kunagised hallid ja mustad plastkarbid on vahetunud sama stiilsete metallkestade vastu, mis kutsuvad kasutama.

Ei tasu unustada ka asjaolu, et Apple pakub turul vaid kõrgema otsa seadmeid. Samas kui Windowsi kasutajate valik on oluliselt suurem varieerudes säästuarvutitest samasuguste tippklassi mudeliteni, nagu Apple’i toodang.

Seega saavad kasutajad valida palju suurema hulga variantide ja kombinatsioonide seast endale sobiva. Olgu selleks odav säästuarvuti vastavate komponentidega, midagi vahepealset või samasugune tippmudel, nagu pakub Apple.

Tarkvara ja mängud

Tarkvara osas on Apple trumbiks arvutitega kaasa tulevad programmid. Kontoritarkvara teksti- ja tabeltöötlus programmidega ning esitluse jaoks on Maci omanikele tasuta saadaval. Samuti ei leia Apple arvutitest programmide prooviversioone ja muid kasutuid rakendusi, mida Windowsiga sülearvutite tootjad nii innukalt oma raale täis topivad. Teisalt on Windowsi kasutajatel aga selge eelis arendajate pakutavate rakenduste osas, mille valik on kordades suurem.

Mängude osas on jäme ots selgelt Windowsi platvormi käes. Siin ei mängi rolli mitte niivõrd jõudluse ja võimekuse erinevus, vaid asjaolu, et mängurite seas on Windows lihtsalt populaarsem. Seepärast tasub neil, kes soovivad just selleks otstarbeks omale arvutit soetada, kindlasti eelistada PC-d.

Kasutusmugavus

Siin on mõlemal platvormil plusse ja miinuseid. MacOSi kasuks räägib ühtne kasutajaliides, mida on lihtne kasutada. Windows on aga läbinud aja jooksul mitmeid muudatusi, mis selle kasutuskogemusele hästi ei ole mõjunud.

Selles osas on olnud suur roll puutetundlike ekraanide kasutuselevõtt ning nende toimima panemine sarnaselt tavakasutusele, mis on läinud üle kivide ja kändude. Windowsi platvorm on aga kõvasti arenenud ning ühes sellega ka kasutusmugavus.

Mis veel puuteekraane puudutab, siis selles vallas on trumbid PC-de käes. Windows on alates versioonist 8 sellele poolele palju rõhku pööranud ning praegusel ajal leidub päris suures valikus ja hinnaskaalal neid mudeleid, mille ekraane sõrmedega juhtida saab. Apple selles osas konkurentsi pakkuda ei suuda, kuna puutetundlike ekraanidega mudelid nende valikus puuduvad.

Apple’i arvutite trumbiks võib aga lugeda puuteplaate ning nende töökindlust. MacOSist leiab suurel hulgal erinevate funktsioonide jaoks puutekombinatsioone, kuid suurimaks eeliseks Windowsi ees on see, et need ka pea alati toimivad. PC-del kõigub aga puuteplaatide kasutuse kvaliteet suurel määral sõltuvalt erinevatest tootjatest.

Turvalisus

Aastaid on levinud müüt, et Apple arvutitel viiruseid ega pahavara polegi. Tegelikkuses asjad päris nii pole ning Macide omanikud võivad samamoodi mõne viiruse külge saada nagu Windowsi arvuti kasutajad. Vahe on aga selles, et pahavara hulk Macidel on kordades väiksem.

Kuna PC-de kasutajate arv on mitmeid kordi suurem, siis on häkkerid just sellele osale keskendunud. Sel lihtsal põhjusel ei leia ka Apple’i arvutitest eraldi viirusetõrjetarkvara, mis aga Windowsile juba sisse on ehitatud. Siiski on võimalik mõlemal platvormil lisaturvameetmena kasutada kolmanda poole viirusetõrje programme.

Hinna ja kvaliteedi suhe

Eelmainitud argumentide kaalumisel on üheks otsustavaks faktoriks ka hind. Puhtalt hinda vaadates ei ole siin isegi küsimust – Windowsiga arvuteid saab kordades odavamalt turult kätte. Kui aga hindu võrrelda sarnase konfiguratsiooniga masinate vahel, on pilt juba teine.

Aina enam on PC tootjad pööranud tähelepanu kogu paketile ja kasutuskogemusele, mille arvutiga kaasa saab. See omakorda peegeldub ka hinnasildid ning sealt paistavad numbrid on ühtlustunud sellega, mida pakub Apple.