Kuidas moodsad tehnoloogiasõnad ÕSi jõuavad ja mida juba lisatud on?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Dmitri Kotjuh/Järva Teataja/Scanpix

Õigekeelsussõnaraamat sai viimati uue ilme 2013. aastal, kuid juba sel sügisel jõuab huvilisteni meie kirjakeele aluse uus versioon, samuti ka uus seletav sõnaraamat.

Kuna alates 2013. aastast on maailm üksjagu muutunud, siis jõuab sel korral sõnaraamatusse ka hulgaliselt uusi ning modernseid tehnoloogiaga seotud sõnu, mitmed sõnad on aga jõutud ka juba vahepealsel ajal veebisõnastikku lisada.

Eesti keele instituudi sõnaraamatute peatoimetaja Margit Langemets sõnas Geeniusele, et uued sõnad tekivad üldjuhul koos uute asjade ja nähtustega, uusi asju leiutatakse, aga ka avastatakse, näiteks loomaliikide puhul. Ta lisas, et uued sõnad ja väljendid tulevad ka “moevoolus, mõni asi lihtsalt tuleb ja läheb kulutulena moodi.

Seda, kas sõna ka päriselt sõnaraamatusse jõuab, mõjutab see, kas seda ka päriselt kasutatakse. “Kui meie näeme ja registreerime, et neid kasutatakse, siis me nad sõnaraamatusse ka võtame,” lausus Langemets.

Kuna uusi sõnu üritatakse seletada EKIs iga päev, siis on uude ÕSi jõudmas ka mitmed moodsa tehnoloogiaga seotud sõnad, näiteks võib raamatut avades otsida sealt sõna “voogedastus”, kuid sel korral jääb “plokiahel” välja.

Uued sõnad on juba sõnaraamatus

Seletavasse sõnaraamatusse on vahepealsel ajal jõudnud juba ohtralt uusi sõnu, mis IT-teemadega tuttavamatele inimestele võõrad ei tohiks olla.

Näiteks sai 2016. aastal uue seletuse sõna “abortima”, mille seletusena võib nüüd näha ka “mõne programmi täitmist enneaegu lõpetama”.

2014. aastal jõudis seletavasse sõnaraamatusse aga sõna “ajatempel”, mille selgituseks on: digitaalne tõend, mis võimaldab kindlaks teha digidokumendi või muu sellise loomise aja.

Abstraktsematest sõnades on definitsiooni saanud ka “rastergraafika”, mis tähendab raalgraafikat, kus kuva esitatakse ridade ja veergudena paiknevate pikslite massiivina.

Uus on ka sõna “võrgundus”, mis tähendab millegi võrguks ühendamist.

Alles sel aastal defineeriti aga sõna “vlogi”, mis tähendab video vormis peetavat päevikut, mis sisaldab ajaliselt järjestatud perioodilisi ülesvõtteid ning võib olla avalik ja kommenteeritav.

Uued sõnaraamatud peagi siin

Osad eelmainitud sõnadest on juba sõnaraamatute veebiversioonidest leitavad, teised aga alles lisandumas. Uus õigekeelsussõnaraamat antakse ametlikult välja 20. novembril, seletav sõnaraamat aga 3. detsembril.

“Uusi sõnu defineerime, nagu me oma uurimistöö järel oskame. Arvestada tuleb, et need mõlemad sõnaraamatud on eeskätt üldsõnaraamatud. Meie püüame sõnu seletada nii, et tavaline inimene sellest aru saaks,” märkis Langemets uusi sõnaraamatuid tutvustades.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.