Kuidas enda telefoni pahavara eest kaitsta: lahendus on lihtsam kui võiks arvata

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
phone-1269597_1920.jpg

Pealtnäha ei möödu nädalatki ilma, et tuleks mõni uus veebiturvalisuse konsultatsioonifirma statistika või uudis selle kohta, kui palju Androidi-seadmetele käivat pahavara internetis levib ning kui mitmed miljonid Android seadmed jälle ohustatud on. Mida siis täpselt teha tuleks, et enda telefoni kaitsta? Kasutada ei tuleks mitte turvalisusrakendusi, vaid rakendada oleks vaja hoopis teistsuguseid meetmeid, kirjutab Extreme Tech.

Kõige hiljutisem hirmsatest pahavara-teemalistestuudistest on ilmselt Checkpointi avaldatud raport, milles tuuakse välja, et peaaegu miljardis Androidi-seadmes on avastatud ohtlik turvaviga ning selline uudis jätab ka mulje, justkui meie kõigi telefonid oleks kaitsetult pahavaraga nakatumist ootamas.

Reaalsus on nüansirikkam

Esiteks on Androidi turvalisussüsteem juba üsna arenenud, seega mitmed turvameetmed on juba eos operatsioonisüsteemi sisse ehitatud. Teiseks, mitmed Checkpointi välja toodud turvaaukudest on praeguseks juba lapitud Androidi Open Source projekti poolt.

Lisaks sellele suhtutakse tihti nutiseadmete viirustesse sarnaselt arvutite pahavaraga, kus väiksemgi vale lehekülje külastamine võib kaasa tuua arvuti nakatumise. Sellised nakatumised ei ole aga Androidi peal võimalikud ilma juba eelnevalt telefonis oleva pahavarata.

Androidi peal on üldiselt pahavaraga nakatumiseks vaja alla laadida tarkvara installimiseks vajalik APK-fail väljastpoolt Google’i Play poodi. Isegi siis on Androidil veel turvameetmed, millest peab käsitsi mööda minema, et faili telefonis käivitada.

Pahavaral on keeruline pääseda ka Play poodi. Seda seetõttu, et Play pood otsib tuntud pahavara kõigist rakendustest, kui need üles laetakse. Lisaks sellele vaadatavad inimesed kõik vähegi kahtlased rakendused käsitsi üle.

Viirusetõrjest üksi ei piisa

Lahendus, mida pakuvad erinevad viirusetõrjefirmad, on telefoni viirusetõrjerakenduse installimine. Rakendus skanneerib läbi iga rakenduse su telefonis ning kasutab sealjuures telefoni võimsust ning tüütab erinevate teadete ja pop-up kirjadega. Seega pole võib-olla vajagi installida enda telefoni Lookout, AVG, Symantec’i või Nortoni rakendusi.

On olemas mõned täiesti mõistuspärased viisid, kuidas enda telefoni turvalisena hoida ilma, et peaks seda koormama lisa rakendustega. Näiteks on su telefoni juba niigi sisseehitatud viirusetõrje.

Esiteksei ole vaja muuta Androidi vaikimisi paika pandud turvaseadeid. Pahavara vältimiseks on Androidi turvaseadetes kastike nimega "tundmatud allikad"nind selles ei ole vaikimisi linnukest. See keelab eos rakenduste telefoni installimise väljastpoolt Google’i Play poodi. Seega kui just pole plaanis mõnda Play poe välist rakendust kuskilt alla laadida, tasub sinna kasti jätta linnuke panemata.

Teisekson viis, kuidas teha enda telefoniga teatud asju, mida muidu ei saaks. Selleks tuleb enda telefon avada ehk ruutida (mis on ruutimine, seda loe RIA põhjalikust artiklist). Ruuditud telefoni kasutamine on idee poolest sarnane arvuti kasutamisega administraatorina. Mõned pahavara tüübid vajavad ruuditud ligipääsu, et toimida ning on ilma selleta kahjutud. Kuigi ruuditud telefoni on võimalik kasutada tuvaliselt, on enda telefoni ruutimine siiski turvarisk, seega ilma tõelise vajaduseta tasub see enda seadme kaitsmise nimel pigem tegemata jätta.

Kolmandaks tasub ettevaatlik olla rakendustega, mida on plaanis telefoni paigaldada. Kuigi nad ei pruugi olla sõna otseses mõttes pahavara, võivad nad soovida kasutaja kohta ebanormaalselt palju isiklikku informatsiooni. Alates Android 6.0-st on rakendustel ka kohustus küsida kõigepealt luba teatud kohtadele ligi pääsemiseks. Ligipääsu luba peab küsima näiteks tundliku informatsiooni puhul nagu kontaktid, mikrofon, mälu, kaamera ja asukoht.

Kui rakendusel on töötamiseks vajalik nendeleligi pääseda (näiteks sotsiaalvõrgustikul), siis on ilmselt kõik korras. Kui seda nõuab aga taskulambirakendus, tasub enne rakenduse installimist ilmselt veel korraks üle mõelda.

Reaalsuses on tõesti vaja lihtsalt natuke loogilist mõtlemist, et vältida Androidi pahavara. Kui sa midagi muud ei tee, siis allalaadimisteks Play poe kasutamine hoiab sind eemale peaaegu kõigist ohtudest.

Avafoto: Homestage

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.