Kui ma annan enda proovi Geenivaramusse, siis see võib reisida ümber maailma

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Kuhu minu geenid reisivad? Foto: Pixabay

Kui anda vereproov Eesti geenivaramu projekti, võib see sinu teadmata läbi reisida pool maailma, seda kõike parema teaduse nimel.

Kui ma annan ühena sajast tuhandest eestlasest oma geenid Geenivaramusse, mis minu veretilgast siis õigupoolest saab?

Esmalt saadetakse see Tartusse Geenivaramu laborisse, nagu seisab geenidoonor.ee kodulehel. Seal eraldatakse verest kohe DNA ehk siis valged vererakud ja vereplasma. Seejärel viiakse läbi DNA genotüpiseerimise analüüs, mis laias laastus tähendab seda, et saame teada, mis meis kõigis erinevat on.

Osa sinust saab tasuta USA reisi

Kuid geenitehnoloogia ei piirdu vaid ühe analüüsiga. Tartu ülikooli genoomika instituudi direktor Mait Metspalu selgitab, et täiendavaid analüüse on veel ja nende läbi viimiseks teeb instituut tihedat koostööd paljude analüüsiettevõtetega üle maailma.

Näiteks võidakse saata sinu koeproov USAsse analüüsimisele. Selleks ajaks on sinu isik koeproovist lahutatud ehk teisisõnu ei tea õieti keegi, millisele pärisinimesele saadetav koeproov kuulub.

Muide, saadetav proov ei lähe teele kellegi seljakotis ega postipakis. Vähe sellest, et proovi transportimiseks on vaja kindlaid eritingimusi, on lisauuringute läbiviimiseks vaja ka inimuuringute eetika komitee kooskõlastust ning kui mõni koeproov kuhugi füüsiliselt ka saadetakse, peab selleks Eesti valitsus loa andma.

Saab ka lihtsamalt, paljalt kellegi genoomi andmete failina saatmiseks kuhugi mujale ei pea instituut valitsuselt luba küsima, sellegipoolest peab oma nõusoleku andma eetikakomisjon.

“Meil on piltlikult öeldes kaks võimalust. Kas teha kõiki analüüse siin ja teha seda sada aastat või kaasata kogu maailma teadlasi ja teha seda kümme aastat,” selgitab Metspalu, miks on vaja proove ja andmeid ka teiste instituutide ning ettevõtetega jagada.

Inimgeeniuuringute seaduse kohaselt võib Geenivaramut kasutada üksnes teaduslikuks uurimistööks, geenidoonori haiguste uurimiseks ja raviks, rahvatervise uurimiseks ja statistika eesmärkidel.

Kõikidel teadlastel, kes proovidega või andmete analüüsimisega tegelevad, on kohustus oma teadusprojekti lõppedes geenivaramule töö tulemustest teada anda, mis omakorda rikastab meie andmebaasi.

Mis proovist edasi saab?

Selgub, et kuhugi Ameerika labori nurka külmkappi proov vedelema ei jää. Metspalu räägib, et kõik proovi liikumised on väga rangete reeglitega paigas ning kui välismaisest laborist saabuvad analüüside tulemused, jõuab nendega koos tagasi Eestisse ka analüüsist järele jäänud proov.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.