Küberturvalisuse ABC: 16 asja, mida president Ilves iial nutiseadmetega ei tee

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
President Toomas Hendrik Ilves. FOTO: EERO VABAMÄGI/POSTIMEES

President Toomas Hendrik Ilvese endine julgeolekunõunik Merle Maigre räägib Geeniusele põhimõtetest, mille järgi president Ilves kübermaailmas toimetas ja mille järgi ta soovitab ka teistel elada. Küberhügieen – see on sama elementaarne kui hommikune hambapesu! Jäta need punktid meelde ja oled häkkerite eest kaitstud!

  1. Apple’i toodete eelistamine – neisse on võimalik sisse murda, kuid see on oluliselt keerulisem kui teiste firmade seadmetesse.
  2. Kaspersky viirusetõrje vältimine. Kõik, mis on Venemaal arendatud, on range FSB kontrolli all.
  3. Huawei toodete vältimine. Kõik, mis on Hiinas arendatud, on Hiina luure kontrolli all.
  4. FaceTime’i eelistamine tavalisele telefonile tundlike kõnede puhul.
  5. Põhimõte, et tundlikel koosolekutel jäetakse kõik nutiseadmed ukse taha, sealhulgas ka nutikellad ja iPadid. Teoreetiliselt saab neisse kõigisse sisse häkkida ja muuta kas kaameraks või mikrofoniks.
  6. Veebikaameral katte peal hoidmine. Veel neli-viis aastat tagasi ilguti selle üle, et president Ilves kleepis oma sülearvuti veebikaamera kinni, kuid tänapäeval on see iga vähegi adekvaatse inimese jaoks loogiline samm. NATO küberkaitse keskuses Eestis on isegi bukletis kleepsud juurde pandud, et külastajaid samuti kaitsta ja õpetada.
  7. Mikrofoni sulgemine laptopil, et vältida ülevõtmist. Teema tuli Kadriorus päevakorda pärast Snowdeni NSA lekkeid.
  8. Muusika kasutamine – kui president Ilvesel oli hea tuju ja vestluse taustaks mängis muusika, siis keeras ta tundlike teemade puhul muusika valjemaks.
  9. Ida piiritsoonis automaatse võrguoperaatori valimise väljalülitamine. See selleks, et vältida olukorda, kus pahatahtlikult teisel pool piiri pannakse püsti võimas võrgumast, kuhu telefon automaatselt lülitub ja kust kaudu on siis lihtne telefoni üle võtta.
  10. Kaheastmelise autentimise kasutamine igal pool, kus seda toetatakse, kaasa arvatud sotsiaalmeedias.
  11. Tehnoloogia valimine vastavalt kohale. President Ilves ei sattunud ebasõbralikkesse riikidesse, aga mina oma töös olen käinud. Sel juhul olen jätnud koju kogu isikliku tehnoloogia ja võtnud kasutusele nuppudega telefoni ja kõnekaardi.
  12. Läbimõeldud paroolide valimine. Parool peab olema loominguliselt loogiline, nii et seda ei peaks kuskile kirja panema. Loomulikult sümbolid ja suured-väiksed tähed, aga kasutage mingit teile teada lastelaulu esimest rida või mõnda luuletust.
  13. Kuvaril kile kasutamine, et lennukis või konverentsiruumis teie kõrval või taga istuv isik ei näeks, mida te oma ekraanil teete. Seda kasutage mõistlikkuse piires, sest kile halvendab teataval määral ekraanil kuvatavat.
  14. Arvuti isoleerimine ebavajalikust. Ei ühenda arvutiga kunagi midagi peale laadija! Eriti mitte kingitud akupankasid, kõvakettaid ega muud seesugust. Te ei kasuta ka ju hambaharja, mille tänavalt leidsite?
  15. Avalike võrkude vältimine. President ei kasuta kunagi avalikku WiFit – ei lennujaamas, ei hotellides. Tal oli selleks isiklik turvatud access-point.
  16. E-maili krüpteerimine. President Ilves propageeris hoogsalt e-maili krüpteerimist ID-kaardi abil. See ei läinud laia kasutusse ametkondades, aga ta ise tegi seda alati.

Lisaks soovitab Merle Maigre jälgida hoolega president Ilvese Twitteri-kontot, kus ta jagab aktiivselt artikleid, mis avavad küberturvalisuse teemat. Viimati jagas ta seal näiteks lugu, mis oli sügav sissevaade NotPetya viirusesse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.