Krüptoraha kukkumine on Eestis müüki toonud kasutatud graafikakaarte: kas neid tasub osta?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Mullu välja tulnud Vega graafikakaartide puhul avastati, et nendega on väga tulus kaevandada Monero krüptoraha. Foto: erakogu

Kirjutasime täna, et krüptoraha kursside kukkumine on paljusid kaevandajaid pannud oma arvuteid müüma. Kuigi Bitcoini kaevandamiseks mõeldud masinatel järelturgu pole, siis Eestis levinud Ethereumi kaevandatakse graafikakaartidega, mis on krüptoturu kukkumise järel ilmunud järelturule.

Ethereumi hind on aasta alguse 765 dollari juurest kukkunud 105 dollarini.

Nii Hinnavaatluse foorumist kui ka Eesti kuulutusteportaalidest võibki leida juba hulga pakkumisi. GTX 1070 kaardid on müügil hinnaga 250-270 eurot, Radeon RX 570 hinnaga 120-140 eurot ja Vega kaardid hinnaga 270-310 eurot.

Mitmed müüdavad kaardid on ostetud eelmise aasta lõpus ja tänavu aasta alguses. Tõsi küll, järelturul pole pakkumisi veel massiliselt, aga soovijal on valikut küll.

Paljude jaoks tekib küsimus, kas sellist graafikakaarti, mis viimased 10 kuud on 24 tundi ööpäevas tööd teinud, saab usaldada?

Üldiselt saab küll, ütles Tõnis Lind Arvutitargast.

“Kui seadmel garantii kehtib, siis saab selle vea puhul tootjale tagastada. Olen küll kuulnud, et mõned tootjad on üritanud teha garantii välistust juhul, kui seda on kasutatud krüptoraha kaevandamiseks, aga reaalselt ühtegi sellist olukorda pole näinud, kus inimesele oleks ära öelnud,” ütles Lind.

Tema sõnul tasuks kindlasti ostetava graafikakaardi kohta lähemat infot küsida. “Kui kaart on saanud kahjustusi nii, et näiteks ventilaator on pärast tõsist ülekoormust sulamismärkidega, siis on seda selgelt kuritarvitatud.

Tuleb vahet teha tõsistel ja “taksojuht”-kaevandajatel

Targa omaniku käes krüptoraha kaevandamiseks kasutatud graafikakaarti peljata ei tasu, ütles Lind.

“Professionaalne kaevandaja hoiab kaarti õige temperatuuriga, pinge on isegi alla tõmmatud ja kaartide kasutus on optimeeritud nii, et kaevandamine kaarte ei kahjustaks. Nad kasutavad kaardil oma BIOSi (kaardi jooksutamiseks mõeldud püsivara – toim), kaevandavad kontrollitud keskkonnas ja müües panevad tagasi tehase BIOSi,” ütles Lind.

“Teine lugu on “taksojuhtidega”, kes viimasel ajal on kaevandamisega hakanud tegelema. Graafikakaarti võib kahjustada nii, et see ei paista otseselt välja, draiverid töötavad, aga protsessor on lahjem. See tulebki välja ainult siis, kui vaadata protsessori jõudlust, mis on madalam kui peaks olema.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.