Kõik, mida tavakasutajal on vaja teada Google’i tänastest suurtest uudistest

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
google1.png

Kolmapäeva õhtul Eesti aja järgi alustas Google oma aasta tähtsaimat üritust nimega Google I/O 2016 ning kuulutas seal välja hulga uuendusi, mis enamuse arvuti- ja telefonikasutajate elu lähema aasta jooksul mõjutavad. Teeme neist ülevaate.

See ülevaade pole mõeldud arendajatele ega IT-proffidele, vaid tavakasutajatele. Kuigi Google'il oli ka arendajatele palju uudiseid, jätame need praegu kõrvale.

  • Väga suur rõhk keeletehnoloogial ja arvutitega rääkimisel. Suurem osa Google'i juhi Sundar Pichai kõnest oli pühendatud sellele, kuidas Google hakkab senisest palju paremini kõnest ning vestlustest aru saama. Nende eesmärk on, et Google'i otsimootori ja toodetega saaks normaalselt vestelda ja nad on sellega kaugemale jõudnud kui ilmselt keegi teine maailmas.
  • 20 protsenti USA Androidi-kasutajate otsingutest on Pichai väitel häälotsingud ning Google'i närvivõrgustikul on praeguseks nii maailma kõige parem kõnest aru saamise võime kui ka teadmine 1 miljardist objektist, inimesest, kohast jne ehk lihtsustatult öeldes teab Google'i otsimootor praegu miljard asja.
  • Uus toode on Google Assistant ehk otsimootorisse ja äppidesse lisatav võimalus Google'iga lihtsalt vestelda. Google hakkab senisest palju paremini aru saama kontekstist ning kontekstis esitatud jätkuküsimustest.

  • Uus toode on ka Google Home ehk Google'i vastus Amazon Echo internetikõlarile. Tegemist on internetti ühendatud ning mikrofoniga varustatud kõlariga, mis elab inimese kodus ning mis on seal justkui Google'i kehastus. Selle kaudu saab Google'i otsinguid teha, paluda läbi Chromecastide kas või eri tubades muusikat mängida ja pilti näidata telerisse, küsida oma kalendris olevate kohtumiste kohta, tellida Uberit, reserveerida lauda restoranis ja nii edasi. Home oskab juhtida ka suurt hulka nutikodu seadmeid ning on avatud arendajatele ehk tulevikus saab igaüks hakata sellele äppe arendama, et inimesed ka äppidega rääkida saaksid. Home tuleb turule sügisel.
  • Uus sõnumiäpp Allo. Seotud inimese telefoninumbriga, nii et selles mõttes nagu SMSi väga kaasajastatud variant.
  • Allos uus võimalus "Shout Whisper" ehk võimalus enne sõnumi ärasaatmist kontrollida, kui suures kirjas seda ekraanil näidatakse. Kui tahad midagi väga valjult öelda, tee seda suures kirjas ja kui sosistada, tee kiri väiksemaks.
  • Sarnasel Inboxile oskab Allo vestluses sõltuvalt eelnevatest sõnumitest ja kontekstist automaatselt vastuseid välja pakkuda. See teeb näiteks tänaval või autos olles suhtlemise lihtsamaks. See ei põhine mitte etteantud jäigal struktuuril nagu Facebooki botid paljuski, vaid põhineb jällegi Google'i võimel asju mõista, neid konteksti panna ja aja jooksul õppida. Näiteks on algoritm suuteline isegi aru saama, mis sulle saadetud fotodel on ning pakub sellest sõltuvalt vastuseid välja. Google'i demos sai ta aru, et vestluspartner saatis mereannipasta foto ning pakkus välja mitu võimalust sellest lähtuvalt vastata. Teises demos sai algoritm aru, mis koeratõug on inimesele saadetud fotol ja pakkus võimaluse ühe nupuvajutusegakoera kohta midagi toredat öelda.

  • Allo vestlustel on ka "incognito mode" ehk anonüümne režiim, kus kõik sõnumid on saatjast saajani krüptitud, sõnumite ajalugu saab igavesekskustutada ning sõnumitele saab määrata automaatse kustumise tähtaja.
  • Alloga koos tuleb välja videokõnede äpp Duo, mille peamine uuendus kannab nime "Knock Knock". Kui keegi sulle videokõne teeb, näed oma telefoni ekraanil pilti nende kaamerast juba enne, kui sa kõne vastu võtnud oled. Google loodab, et see teeb videokõnedele vastamise lihtsamaks ja lõbusamaks, sest sa näed, kas sulle helistavad lehvitavad lapsed või (seda nad nii küll ei öelnud) kas õhtul helistav sõber on end juba kusagil ära sättinud ja pole eriti mõtet tema jauramist kuulata. Näiteks. Samas ei pakkunud nad välja mingit lahendust sellele, mida teha, kui sa istud koosolekul ja terve su telefoniekraan täitub järsku videohelistaja ülisuure pildiga, see võib ju ka sobimatu ja piinlik olla kohati.
  • Allo ja Duo tulevad mõlemad välja suvel nii Androidile kui iOS-ile.
  • Uue Android N juures on suurem rõhk läinud sisemistele uuendustele: parandatud on nii Androidi enda kui näiteks äppide installimise kiirust, graafika kiirused on paranenud, samuti turvalisus.
  • Android saab endale ka sisseehitatud mitmikakna toe, ekraanipilti saab nüüd kahe äpi vahel poolitada ning Android TV puhul ka pilt-pildis kasutada.
  • Väiksed toredad uuendused veel: topeltvajutus avatud äppide nupul viib kiiresti eelmisesse avatud äppi. Nii saab kahe äpi vahet lihtsasti hüpata, umbes nagu Alt-Tab Windowsis.
  • Daydream on uus platvorm virtuaalreaalsuse arendamiseks. See koosneb nõudmistest telefonidele (Daydream toega telefonid toovad sügisel ja edaspidi välja mitmed tuntud tootjad nagu Samsung, Huawei jne), Google'i referentsdisainiga peakomplektist ja kontrollerist ning spetsiaalselt VR-ile ehitatud Play äpipoest.
  • Kellad saavad endale Android Wear 2.0 operatsioonisüsteemi, mis toob hulga suuremaid ja väiksemaid uuendusi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.