Kodumasinatele võiks energiamärgise kõrval tulla ka küberturvalisuse kleeps

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

“Kui te ostate uue pesumasina, siis näete seal peal energiamärgist, mis annab teile infot, kui palju ligikaudu see masin elektrit tarbib. Aga meil pole vähimatki aimu, kui turvaline see on IT mõttes,” rääkis Saksa riikliku küberturvalisuse agentuuri president Arne Schönbohm täna Tallinna toimunud konverentsil.

Schönbohm viitas sellega vajadusele Saksamaal ja Euroopas luua tarbijate jaoks märgistus, mis annaks aimu, et tegu on küberturvalisuse poolest sertifitseeritud tootega, mida võib usaldada.

Mees, kelle hallata on Euroopa suurima riigi keeruline IT-turvalisus, rääkis koos oma prantsuse kolleegiga Tallinnas toimunud Euroopa Liidu küberturvalisuse konverentsil. Schönbohmi sõnul esineb Euroopas aastas sadu miljoneid pahavarajuhtumeid ja kuigi suur hulk neist puudutab mobiilseid seadmeid, ei saa jätta tähelepanuta ka asjade internetti ehk kõikvõimalikke seadmeid, mis on internetti ühendatud.

NotPetya kahju ühes firmas oli suurem kui kogu kaitseagentuuri eelarve

Prantsuse riikliku küberturvalisuse agentuuri peadirektor Guillaume Poupard ütles, et selles valdkonnas peavad kõik ise panustama ja ei maksa loota ühele riiklikule või üle-Euroopalisele “vihmavarjule”, mis kõiki kaitseks.

Arne Schönbohm ja Guillaume Poupard.

“Meil oli Prantsusmaal NotPetya rünnaku käigus meil mõned ohvrid. Me tegime ühe suurettevõttega koostööd, kes küsis meie abi. Nad kaotasid 80 miljonit eurot lihtsalt seepärast, kuna ettevõtte ei saanud kaks nädalat tööd teha. See on täpselt meie agentuuri eelarve!” rääkis Poupard. “Üks õppetund sellest on, et meie agentuur vajab suuremat eelarvet,” muigas Poupard. Teine olulisem järeldus peab olema see, et keegi ei saa lootma jääda mingi riikliku küberkaitse agentuuri peale, vaid peab ise oma kaitsesse panustama, sest vastasel juhul on kahjusummad palju suuremad kui kaitsele kulutatud investeeringud.

“Väga tähtis on ka rünnakute järel infovahetus. Kõik osapooled erasektorist, avalikust sektorist, ohvrid, eksperdid – kõik peavad koos töötama. See pole idealistlik üleskutse, vaid hädavajadus, muidu meie vaenlased ründavad sealt, kus me pole piisavalt tugevalt koos,” võttis Poupard kokku.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.