Kelmid petavad Facebookis laenunäljas eestlastelt välja tuhandeid eurosid

the-last-shirt-dollar-bill-20-euro-folded-128878.jpeg

Politsei poole on sel aastal pöördunud kuus inimest, kes langesid Facebookis suuri tagatiseta laene pakkuvate kelmide ohvriks.

Lääne-Aafrikas Beninis tegutsevad petturid pakuvad sotsiaalmeedia ja meilide vahendusel inimestele võimalust võtta suures summas tagatiseta laenu. Laenude summad küündivad mitmesaja tuhande euroni.

“Petised on hästi ette valmistunud ning saadavad nendega ühendust võtnud inimestele usalduse võitmiseks koopiaid allkirjastatud lepingutest ning teistest dokumentidest, jättes nõnda endast mulje kui päriselt laenuteenust pakkuvast ettevõttest,” rääkis Põhja prefektuuri kelmuste ja küberkuritegude teenistuse vanem Hannes Kelt.

“Kui potentsiaale ohver on “paati tõmmatud”, siis hakatakse temalt küsima erinevaid tasusid,” ütles Kelt. Näiteks öeldakse laenu küsijale, et enne summa laekumist tuleb tal tasuda lepingutasu, kindlustustasu ja postikulu. “Petturid tahavad, et inimene kannaks vajaliku summa Western Unioni vahendusel ning kui ta seda korra teeb, siis nõuavad kelmid aina uusi makseid. Laenusumma aga ohvri kontole ei jõua.”

“Pimesi raha saatmine Western Unioni või mõne muu teenuse kaudu ei ole mõistlik ning see lõppeb tõenäoliselt rahalise kahjuga. Kahtluse korral tuleks selline laenupakkumine tuttavatega läbi rääkida ja küsida, kas pakkumine tundub liiga hea, et olla tõsi. Nii toimides vähendatakse kelmuse ohvriks sattumise võimalust,” rääkis Kelt. Kelmide välja petetud summad Eestis jäävad 400 ja 8000 euro vahele ning nende suurused sõltuvad laenusummast. Ohvrid on 24–35-aastased.

Kelt lisas, et peale selle, et inimestelt petetakse välja raha, soovitakse ka koopiaid dokumentidest. “Kelmid kasutavad saadud dokumendikoopiaid, et uute laenu soovijate usaldust võita.”

“Igasuguseid suuri finantskohustusi võttes tuleb tähelepanelikult üle lugeda lepingutingimused. Tingimuste puudumisel või kui need on absurdselt soodsad tuleb tõsiselt arvestada võimalusega, et tegu on pettusega,” ütles Kelt, kes kordas, et kahtluste korral on alati mõistlik pöörduda lähedaste ja asjatundjate poole.

Sellised pettused jõuavad Eestisse lainetena. “Mida rohkem inimesi teavad kelmide võtetest, seda keerulisem on neil siin tegutseda ning nad võtavad sihikule mõne teise riigi.”

Kelmidega seotud Facebooki lehed on näiteks see ning ka see konto.