Kas see suhtlusrobot aitab mind, kui ma tunnen end üksi ja võin jooma hakata?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Täna alustas tööd suhtlusrobot Abot, mis peaks inimesi abistama stressi, unetuse ja üksinduse puhul. Abot suhtleb inimesega, pakub talle hetkelisi lahendusi, püüab meeleolu tõsta ning jagab teavet, et selle olukorra leevendamine alkoholiga ei ole hea mõte.

Me otsustasime seda proovida, hoolimata sellest, et hetkel ühegi nende probleemidega ma pead ei vaeva. Kas tundub, et sellisest suhtlusrobotist võib ka kasu olla?

Mis ta meile räägib?

Kurtsin suhtlusrobotile, et mul on stress ja seetõttu võib mu käsi pitsi järele haarata. Kuidas see mind aitab?

Selgub, et robotil on iga probleemi kohta olemas, lahendus, mida ta välja pakub. See lahendus on just selleks hetkeks, mitte mingi üldine lahendus, miks peaks mul stressi eemale peletama, sest selle taga olevaid probleeme ta ju näha ei oska.

Pigem soovitab robot, et tee üks rahustav tee, mine vanni või kirjuta enda mõtted üles, et neis selgusele saada. Asjad, mida sa saad kohe teha.

“Ma usun sind, robot!”

Proovisin paari stsenaariumit ja minu meelest on parim asi see, et robot teeb nalja. Mitte sellist, et lõkerdad naerust, aga muigama paneb küll. Tõsistest asjadest rääkides see on kindlasti abiks. Ja see tundub ka selle roboti suurim pluss olema.

Sellest võib olla kasu küll teatud määral, kuigi ega ma pole ekspert siinkohal põhjalikult midagi arvama.

Miks see robot tehti?

Kliinilise psühholoogi Kariina Laasi sõnul näeb ta oma igapäevatöös suureneva stressi ja süveneva depressiooni sümptomeid kahjuks aina enam. “Leevendust pakkuvaid lahendusi justkui teatakse, kuid kahjuks lähevad üldtuntud ja kohati triviaalsed võtted inimestel sobival hetkel lihtsalt meelest ära. Selle asemel aga haaratakse liiga tihti klaasikese alkoholi järele, andmata enesele aru, et sealt võib alguse saada hoopis suurem probleem. Abot on lõbus kaaslane, “kes” võib alguses näida vaid naiivse naljana, kuid selle väljatöötamise taga on rahvusvaheline kogemus.”

Tervise arengu instituudis (TAI) sel nädalal alanud kampaania “Ära toida depressiooni alkoholiga” keskendub alkoholi tarvitamise ja vaimsete häirete seostele – alkoholi tarvitamine stressi ja negatiivsete emotsioonidega hakkama saamiseks võib neid hoopis süvendada ja viia ka näiteks uneprobleemide ja depressiooni tekkeni.

2018. aasta augustis TAI tellimusel läbi viidud küsitlus näitas, et viimase kuu jooksul on enam kui pooled täisealistest eestimaalastest kogenud stressi, ülemäärast pinget või muret. Ligi pooltel oli raskusi uinumisega.

40% vastanutest on hiljuti tundnud üksildust, lootusetust või kurvameelsust. Küsitluse tulemused näitasid, et jätkuvalt on inimesi, kes arvavad, et alkoholist võib selles abi saada – veerand vastanutest nõustus, et alkohol aitab neil saada paremaks suhtlejaks, viiendik peab alkoholi heaks unerohuks ning 14% näeb alkoholis head vahendit negatiivsete emotsioonidega toimetulekuks.

Suhtlusrobotit Abot saad ise proovida siit.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.