Kas reklaamivaba brauser Firefox Focus vabastab Eesti suurimad veebilehed bänneritest?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Martin Mets

Firefox Focus on uus mobiilne veebibrauser Mozillalt, mis rõhub privaatsusele ja millesse on sisse ehitatud reklaamide tõkestamine: see peaks olema reklaamivaba, jätma ukse taha kõik veebijälitajad (tracker’id), mis sinu kohta infot salvestavad ja sulgema tee kõikidele sotisaalmeediajälitajatele. Ja kui brauseri kinni paned, siis sel hetkel kustutatakse ka kogu sirvimisajalugu.

Ehk sul peaks olema sellega veebis käisimine ülimalt mugav ja varasemast kiirem, sest sa ei pea alla laadima reklaamibännereid ja ootama tracker’ite järel. Lisaks kui sa oled mobiilse andmeside otsas, siis hoiad sa kokku ka andmemahtu.

Erinevalt Adblockist ja teistest sarnastest rakendustest näiteks sa ei saa ise määrata või nimekirju alla tõmmata, millistel saitidel reklaame tõkestada – seda kõike kontrollib Firefox Focus ise. Võib arvata, et sellisel juhul on Focus liialt globaalse haardega ja ei saa eriti hästi just Eesti veebisaitidega hakkama. Proovisime ise järele: panime kõrvuti samas võrgus veebilehti avama Firefox Focuse ja ilma ühegi lisata Google Chrome’i. Kuidas tulemused on?

Delfi

Kokkuvõte on lihtne – nähtavalt ei suuda Focus Delfiga midagi ette võtta. Reklaamid on alles, samades kohtades ja kõik tundub olema sama. Focust nagu polekski. Isegi äpipakkumisest ekraani allservas see ei vabasta. Ka kiiruses mingeid erinevusi näha pole.

Postimees

Postimehes saab Focus kohe hakkama hüpikreklaamiga, mida ei kuvata. Lisaks saab Focus hakkama ka kõigi teiste bännerreklaamidega, mida Chrome’is kuvatakse, ja tühje auke brauserisse reklaamide asemele ei jää. Veidrusena võtab Focusel artiklite juurde piltide laadimine oluliselt kauem aega, aga muidu Focusele seljavõit.

Õhtuleht

Koheselt saab lahti Õhtulehe äpipakkumisest ekraani allservas ja tundub, et ka igast viimasest kui bännerist kogu lehel ka. Valgeid auke brauserisse reklaamide kohale ei jää, vaid Focus oskab allesjäänud veebilehte kenasti kuvada. Focus on oluliselt kiirem veebilehte avades kui Chrome.

Geenius

Oleks silmakirjalik, kui me nüüd enda peal ka seda ei prooviks. Bännereid meil palju pole, aga selle ühe kustutab Focus ära ja kõrvaldab ka sotisaalmeediajälitajad, nii et Focus töötab.

Kokkuvõte

Firefox Focus tundub töötavat Eestis ülletavalt hästi. Erandiks on Delfi, mis on paistab olema Focuse vastu vähemalt praegu hästi vaktsineeritud. Kas aga reklaamide blokeerimine on eetiline? Sellele peab igaüks enda jaoks ise vastuse leidma.

Kas Focus on ka muidu hea? Mina seda endal vaikebrauseriks ei võtaks, aga kui niisama uudiseid lugeda, siis teinekord kasutaks seda küll hea meelega.

Tahad ise proovida? Firefox Foxus on saadaval Androidile ja iOSile.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.