Karma või Mavic, kumb uus droon on parem?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
karma_vs_mavic.jpg

Nädalapäevad tagasi esitles GoPro oma esimest drooni Karma. Mis on kokkuvolditav ja kompaktsesse seljakotti mahtuv. Natuke edasi ja kohale lendas uus droon DJI-lt – Mavic. Okei, kui punktuaalne olla, siis pole päriselt Eestisse kohale lennanud veel kumbki, aga andmed ja info see-eest küll. Mis omakorda annab hea võimaluse teoretiseerida teemal, kumb on ägedam ja kas DJI on saanud endale GoProlt tõsiseltvõetava konkurendi või vastupidi. Sest tegemist on küllalt sarnaste asjadega, vähemalt kaugemalt vaadates. Vaatame natuke lähemalt.

Mõõdud,kaal ja form-factor

Disain on suhteliselt sarnane – mõlemal saab "käed" ehk arms ehk need asjad, mille otsas on propellerid, kokku voltida. Mõlemal on kaamera koos gimbaliga kinnitatud drooni ninale. Karma on aga oluliselt suurem ja natuke raskem – 365 x 224 x 90 mm ja 1 kg, vs Mavicu 198 x 83 x 83 mm ja 743 g.

Kaamera

Mavicul on sensorilt samalaadne kaamera nagu Phantom 4l – 1/2,3" sensor ja 12 Mpx, aga kitsama vaatenurgaga – 78,8 kraadi vs P4 94 kraadi. Täiskaadrile teisendatud fookuskaugus on 28mm, avaarv f/2,2. Kuni 30 fps 4K ja kuni 96 fps FullHD. Muidugi JPG ja RAW fotod ja režiimid, nagu senistelgi fantoomidel. Kaamera ja 3D-gimbal on erakordselt miniatuursed ja neid saab soovi korral kaitsva klaaskupli sees hoida.

Karma kaameraks on uus Hero 5, mis vääriks eraldi lugu. Stabilisaator, GPS, veekindlus ilma korpuseta kuni 10 meetrit, hääljuhtimine jne. 12 Mpx JPG või RAW fotod, kuni 30 fps sarivõte, muudetav vaatenurk ja tarkvaraline geomeetriavigade korrektsioon. Tagaküljel ekraan, nagu Hero 4 Silveril, ja samuti esitles GoPro uut pilvepõhist salvestusteenust. Ühesõnaga, väga äge kaamera & ökosüsteem, selles pole kahtlust. Maksab ilmselt ca 400 euri.

Karma külge saab panna ka Hero 4 või Session 5 (mida veel osta ei saa). Arvestades, et juba Hero 4 Black tegi väga veenva pildiga videot, pole põhjust 5 headuses ja omadustes kahelda.

Lennuomadused

Karma kohta pole just palju teada, aga ilmselt tal "lennutarkust" Mavicuga võrreldavas mahus pole. Karma oskab muidugi ise koju tulla, ringitada, droniet teha ja punktide vahel lennata (n-ö cable cam), aga see on juba pigem elementaarne kui midagi erilist.

Mavic jätkab sealt, kus P4 "pooleli" jäi. Ette- ja allasuunas vaatavad kaamerad endiselt, aga nüüd oskab droon selle info siduda GPSist saadavaga ja kokku panna suurema "pildi". Ehk siis luua endale lennu ajal virtuaalse 3D ruumi ja selles orienteeruda. Süsteem kannab lennukat nime FlightAutonomy ning koosneb kokku viiest kaamerast, kahest UH-sensorist ja 24st protsessorituumast. Mavic peaks oskama näiteks mäeküljelele jõudes automaatselt tõusta, rääkimata ümber takistuste navigeerimisest. Süsteem töötab kiiruseni 36 km/h.

Automaatne kojutulek ehk RTH ei baseeru ainult GPS / GLONASS infol, vaid samuti kaamerate omal – mis tähendab, et Mavic peaks peaaegu-et sentimeetri täpsusega maanduma sinna, kust õhku tõusis, sest tal on pilt stardipaigast "meeles".

Kiirus ja lennuaeg

Mavic 65 km/h (sport-režiimis), Karma 54 km/h. Mavic kuni 27 minutit (24 minutit hõljumist), Karma kuni 20 minutit.

Pult ja lennukaugus

Karmal on pisike, 5-tollise 720p 900 nitise ekraaniga kokkuvolditav pult. 900 nitti on erakordselt ere, nt 9,7" iPad Pro ekraani maksimaalne mõõdetud heledus on 511 nitti, mis on tahvlite seas parimaid. Lennukaugus puldist kuni 1 kilomeeter. Mingit nutiseadet juhtimiseks vaja pole.

Mavicu pult on tunduvalt väiksem senisest Phantomite lain-apist, omades nüüd ise väikest displeid, aga vajades video-eelvaateks siiski mobiili. Mobiil kinnitub puldi allserva. Kas sinna võiks mahtuda ka tahvel, tundub hetkel kahtlane, aga loodame. Uus sidetehnoloogia nimega OcuSync aga võimaldab 720p videofiidi vaadata kuni 7 kilomeetri kauguselt. Nagu ka drooni juhtida – mis enam Line Of Sight kohe kindlasti pole. ;) Ilmselt on see viimane spekk valiidne FCC-moodis, aga ikkagi – pole paha!

Mavicut saab juhtida ka ilma puldita, mobiili või tahvliga üle WiFi. Ulatus on sellisel juhul mõõdetav kümnetes meetrites.

Mis veel

DJI-l on lisana pakkuda videoprillid, kahe FullHD ekraaniga, 85-kraadise vaateväljaga ja 120 ms viitega (latency).

GoPro Karma-komplektis on aga gimbalikäepide, mida saab lisaks käeshoidmisele kinnitada sinna, kuhu teisigi GoPro-asju. Näiteks ka keha või kiivri külge. Ehk sisuliselt võib asja vaadata ka nii pidi, et Karma+gimbal+käepide on lisa Hero kaamerale.

Kui Hero 5 saab aru häälkäsklustest, siis Mavic saab aru žestidest – näiteks sõrmedega ruudu tekitamine tähendab "palun tee minust selfie", mida droon peaks kolme sekundi möödudes tegema.

Palju maksab

DJI Mavic Pro – ehk komplekt koos puldiga ja ühe akuga maksab 1199€. Võimalik on osta Mavicut ka ilma puldita ja tulevikus koos seljakoti ja kahe akuga, vastavalt odavamalt ja kallimalt. Sama hinna eest saab Karma koos Hero 5ga. Karmat saab osta ilma kaamerata – kui Hero 4 või 5 juba olemas.

Kumb on parem?

DJI Mavic on väiksem ja targem, aga vajab lisaks mobiili ja kaamera on drooni küljes. Karma on suurem ja rumalam, aga Hero 5 Black on erakordselt äge ning komplektis on käepide ja seljakott. Samuti pole Karma juhtimiseks vaja mobiili.

Võrdluse tegi Glen Pilvre droon.ee-st, kuhu mõlemad droonid peagi müügile saabuvad.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.