Kampaania kogub tuure? Välisministeeriumi ametnik kohendas Kaljuranna Vikipeedia artiklit

1ep08nov15b-41.jpg

Välisministri Marina Kaljuranna Vikipeedia artiklis on viimastel päevadel läinud elu kihama, võimaliku presidendikandidaadi elulugu on aidanud kirjutada ka välisministeeriumi kõrge ametnik. 

Möödunud nädalavahetusel lõi Siim Kallas pretsedendi, mil teatas enda soovist kandideerida Eesti Vabariigi presidendiks. Lisaks Kallasele on tulevaste presidendivalimiste valguses räägitud ka praeguse välisministri Marina Kaljuranna võimalikust kandidatuurist. 

Kuigi Kaljurand ei ole oma kandideerimist ei kinnitanud ega ümber lükanud, on viimasel ajal leitud viiteid sellele, et tema presidendikampaania võtab üha suuremaid tuure. Näiteks registreeriti 16. aprillil domeen kaljurand.ee, mille palus TTÜ teadlasel Innar Liivil registreerida välisministri abikaasa Kalle Kaljurand, vahendas ERR-i venekeelne toimetus.

Lisaks sellele on erinevad inimesed hakanud alates möödunud reedest agaralt redigeerima Marina Kaljuranna Vikipeedia sissekannet, kust saab ülevaate tema lapsepõlvest, haridusteest ning diplomaadikarjäärist. 

Kuigi suurem enamus redigeerimistest on tehtud aktiivsete Vikipeedia kasutajate poolt, siis paar muudatust on teinud kasutaja “Mbelovas”. Nimetatud kasutajanime taga on välisministeeriumi avalike suhete osakonna peadirektor Maria Belovas, kes kasutab sama kasutajanime ka näiteks infogr.am keskkonnas.

Muudatused, mida Belovas on Kaljuranda puudutavas artiklis teinud, puudutavad tema diplomaadikarjääri ning täpsustust isa ja ema kohta. Kuigi selline tegevus ei ole taunitav, on huvitav näha, kuidas välisministeeriumi kõrge ametnik on hakanud ministri sissekannet parandama just sel ajal, kui oma kampaaniaga startis Kallas.

Välisministeeriumi ametnik kinnitas muudatuste tegemist

Geeniusele antud kommentaaris kinnitas Maria Belovas, et tema on nimetatud kahe redigeerimise taga. “Need muudatused olid ajendatud sellest, et sealne info oli puudulik, nii välisministri kohta käiv isiklik info, kui tema ametikäigu kohta käinud info. Täitsin lihtsalt ära paar lünka praeguse välisministri avalikus CVs,” kommenteeris Belovas. 

Avalike suhete osakonna peadirektori sõnul üritas ta neid parandusi teha seoses viimati levinud väärinfo tõttu. Belovase väitel ei saa tuua paralleeli Kaljuranna võimaliku presidendi kandidatuuri ning praegu Vikipeedias tehtud muudatuste vahel. 

“Seda ei saa kuidagi kampaaniaga siduda, samuti ei ole mulle ühtegi sellist tööülesannet antud. Ma ei oska kommenteerida välisministri võimalikku kandideerimist, kindlasti ei tegele ükski välisministeeriumi ametnik ühegi presidendikandidaadi kampaaniaga” rõhutas Belovas. 

Foto: Erik Prozes (PM/Scanpix)