Kahtlus: Hiina on paljudesse USA elektroonikaseadmetesse salakiibi sokutanud

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
SuperMicro emaplaat. Foto: tootja

Bloombergi teatel vältab USAs juba kolmandat aastat riiklik uurimine kahtluse osas, et Hiina sõjaväeluure on väga paljudesse Ameerika turu jaoks toodetud elektroonikaseadmetesse sokutanud mikrokiibi, millega luureandmeid koguda.

Kahtluse järgi kasutas Hiina sõjaväeluure üksus ära tarneahelaid, mille käigus tellivad suured USA elektroonikatootjad seadmeid või komponente Hiinas asuvatelt allhankijatelt.

Väidetavalt on näiteks Amazoni ja Apple’i Hiinas toodetud seadmetesse pandud salaja riisitera suurune komponent, mis võib sisaldada mälu, arvutusvõimsust ja võrguühenduse võimekust. Nii saaks Hiina luure koguda andmeid, millega seade kokku puutub.

Väga levinud emaplaadid

Bloombergi uurimise kohaselt avastati märgid tarneahela rünnakust kolm aastat tagasi, kui Amazon oli ostmas videokompressiooni ettevõtet Elemental, mis kasutas oma serverites tuntud tootja Supermicro emaplaate.

Soovimatu lisaseade leitigi Supermicro emaplaatidelt, mis koostati Hiina allhankija juures ja mis on väga laialt kasutuses.

Ühe uurimisega kursis oleva ametniku väitel puudutab lugu väga paljusid ettevõtteid, kelle seas on nii Apple, Amazon, üks suur pank, kui ka valitsuasutused.

Apple eitab, et Hiina luureseade nende toodetesse puges. Väidetavalt plaanis firma soetada 30 000 Supermicro serverit, kuid ka nende turvaanalüüs avastas kahtlase lisaseadme, mille järel tehing peatati.

Ka Amazon teatas ametlikult, et ühtegi Hiina päritolu lisaseadet pole nende seadmetest või Elementali seadmetest avastatud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.