Juhan Kilumets soovitab seriaale: politseipõnevik Mindhunter ja peitu jäänud pärl Leftovers

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

“Üldiselt olen väga suur seriaalisõber ja viimastel aastatel vaadanud tunduvalt rohkem seriaale kui filme,” tõdes Terevisiooni uudisteankur ning ERRi raadio sporditoimetuse juht Juhan Kilumets Geeniuse palve peale rääkida, milliseid seriaale ta vaatab ning teistelgi vaadata soovitaks.

“Peamiseks põhjuseks ehk asjaolu, et seriaalil on aega,” ütles ta. “On aega oma lugu rahulikult ja pikalt jutustada ning vaatajat järjest rohkem endasse haarata. On aega joonistada välja tegelaskujud ja muuta nad aegamisi kas vaataja parimateks sõpradeks või suurimateks vaenlasteks.”

Ta sõnas, et järgnevate soovituste näol ei ole tegu tema läbi aegade lemmiksarjade edetabeliga, sest sinna leiaksid kindlasti tee ka “Breaking Bad”, “The Wire”, “Sopranod”, “Relvavennad”  ning mõned teisedki. “Pigem valisin välja seriaalid, mis just viimastel aastatel mulle korda läinud,” sõnas ta.

Samuti jättis ta välja näiteks viimase aja hitid nagu “Westworld” ja “Stranger Things”, mida ta küll väga soojalt soovitab, aga mille puhul usub, et enamik seriaalisõpru on need juba enda jaoks niigi avastanud.

Mindhunter (2017-…)

Alustame kõige värskemast kraamist. Esimene hooaeg tuli välja oktoobris. Netflixi sari räägib kahest FBI agendist, kes kriminaalpsühholoogia algusaegadel seitsmekümnendatel intervjueerivad päriselt tegutsenud kuulsaid sarimõrvareid, et paremini mõista nende mõttemaailma ning kasutada saadud teadmisi juhtumite lahendamisel.

Pettuvad kõik, kes ootavad tavalist tempokat krimisarja. “Mindhunter” on aeglane, mõtlemapanev ja kõhedusttekitav. Otsitakse vastuseid keerulistele ja olulistele küsimustele. Trumbid on suurepärane dialoog ja meeldejäävad karakterid. Oma käe on külge pannud ka meisterlavastaja David Fincher (“Sodiaak”).

American Crime Story. The People v. O. J. Simpson (2016)

Kuldgloobusega pärjatud sari Ameerika jalgpalli tähe O. J. Simpsoni kurikuulsast kohtuprotsessist. Kogu pöörane kohtusaaga tuuakse vaatajateni detailirohkelt ja ajastu olemust ideaalselt tabades. Sarjal on ka laiem haare, väga olulist rolli mängib rassikonflikt.

Sarah Paulson võitis igati teenitult prokuröri rolli eest kuldgloobuse, üle pika aja teeb head tööd ka Cuba Gooding Jr. Järgmise aasta alguses linastuv American Crime Story teine hooaeg räägib disainer Gianni Versace mõrvast.

Leftovers (2014-2017)

Tõeline pärl, mis põhjendamatult varju jäänud. Kokku toodeti 3 hooaega. Ühel päeval haihtub müstilisel kombel 2% kogu maailma populatsioonist. Seriaal räägib sellest, kuidas üritavad edasi elada need, kes äkitselt kadunutest siia maha jäid. Mis juhtus nende lähedastega? Kuhu nad kadusid?

Võrdsel määral müstikat, põnevust ja draamat. Kohati võib olla raske vaadata, sest küsimusi visatakse õhku tunduvalt rohkem kui vastuseid, aga lõpuks on see kõik seda väärt. Tegelaste saatus läheb vaatajale tõesti korda, mina elasin tänu meisterlikele rollisooritustele ja tugevale sisule algusest lõpuni kogu südamest kõigele toimuvale kaasa.

Ray Donovan (2013-…)

Ray Donovan on pühendunud pereisa, kes aitab Los Angelese rikastel ja kuulsatel kõikvõimalikke probleeme lahendada. Ray jaoks algavad tõelised probleemid aga siis, kui tema isa Mickey ootamatult vanglast vabaneb.

Heade näitlejatöödega mitte liiga raske vaatamine. Dialoog on kohati väga vaimukas, aga seriaal ise tugev põnevusdraama. Liev Schreiber ja Jon Voight on peaosades võrratud. Äsja lõppes 5. hooaeg.

Bosch (2015-…)

Tuntud ameerika krimikirjaniku Michael Connelly raamatutel põhinev seriaal kogenud detektiivist Harry Boschist ja keerulistest juhtumitest, mille ta peab tihti vastuvoolu ujudes lahendama. Sari teeb suurepärasele algmaterjalile au. Connelly raamatud on tõesti krimikirjanduse absoluutne tipp, soovitan soojalt.

Seriaali produtsendina tegutsev Connelly tunneb politseitööd läbi ja lõhki ning maalib detektiivide igapäevatööst ülimalt realistliku pildi. Nimiosas Titus Welliver, kes saab lõpuks ometi eredalt särada. Enne neljandat hooaeg just paras aeg esimesed kolm ära vaadata.

This Is Us (2016-…)

Lugu perekonna tähtsusest ja sellest, kuidas inimeste saatused kõige veidramaid teid pidi põimuvad. Ameerikalik ja kohati lääge, aga äärmiselt südamlik ja vaimukas. Lihtsalt üks tore vaatamine, mis ei jäta mitte kedagi külmaks. Ideaalne sari pimedatel sügis- ja talveõhtutel nautimiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.