James Webbi kosmoseteleskoop alustab oma missiooni kolme aasta pärast

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
1364-pano_va227-on_launch_pad.jpg

Hubble’i teleskoobi järglaseks planeeritud James Webbi kosmoseteleskoobi arendustöid on pea 20 aasta jooksul raskendanud pidevad aja- ja rahaprobleemid ning aastal 2011 ähvardas projekti sulgemine. Nüüd andis Euroopa Kosmoseagentuur (ESA) aga teada, et teleskoopi kandev rakett stardib kolme aasta pärast.

James Webbi kosmoseteleskoobi projekti juhib NASA, kuid kokku osaleb arendustöödes 17 riiki. Uus teleskoop on Hubble’ist oluliselt tundlikum kuna selle peamine peegel on umbes viiskorda suurema diameetriga. See lubab rohkem valgust koguda ning kaugeid objekte paremini näha.

Teleskoobi orbiidile viimiseks sõlmis ESA lepingu firmaga Arianespace, mis on Prantsusmaal paiknev kosmosetranspordiga tegelev firma. Arianespace plaanib kasutada oma Ariane 5 raketti, mille start on plaanitud 2018. aasta oktoobris Kourous asuvalt Euroopa kosmodroomilt.

James Webbi kosmoseteleskoobi eesmärgiks on muuhulgas universumi arengu ja varaseimate galaktikate uurimine. Töövalmis teleskoop võimaldab meil analüüsida tähtede ja planeetide sündi ning arengut täpsemini kui kunagi varem. Sarnaselt Hubble’ile on ka sellelt teleskoobilt oodata väga kauneid pilte meie universumist.

Avapilt: Arianespace

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.