ISISe terroristid kasutavad PlayStationit ja sõnumiäppi Telegram

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
sipapress-20151116071601-4622.jpg

Terrorirühmitus ISIS võttis Pariisis toimunud ränga terrorirünnaku eest vastutuse läbi suhtlusrakenduse Telegram.

Teade saabus laupäeval araabia, inglise ja prantsuse keeles Telegrami kontolt, mis on teadaolevalt ISISe kontrolli all, ja levis toetajate kaudu Twitteris. Tegu pole suvalise infokanaliga, sama Telegrami kontot kasutas grupp ka paar nädalat tagasi, et võtta vastutus Vene reisilennuki allatulistamise eest Siinai poolsaarel kohal.

Telegram on vene internetiettevõtja Pavel Durovi tehtud suhtlusvahend, sisuliselt sõnumite saatmise äpp, mis krüpteerib kasutajatevahelise side otspunktides. See tähendab, et ka Durovi enda ettevõttel pole võimalik oma kasutajate sõnumeid lugeda.

Telegram: me ei toeta terroriste

Telegrami populaarsus üha kasvab, sest tänavu veebruaris liikus äpi vahendusel miljard sõnumit päevas, septembriks aga tervelt 12 miljardit.

Venemaalt ilmselt julgeolekuteenistuste mõju tõttu emigreerunud Durovit on korduvalt küsitletud seoses võimaliku toega terroristidele, kes kasutavad Telegrami pakutavat krüpteeritud sidet kuritegude toimepanemiseks. Seni on äpi looja rõhutanud, et peab õigust privaatsusele tähtsamaks kui võimalikku abi terroristidele.

“ISIS leiab ühe või teise viisi omavahel suhtlemiseks. Kui mingi suhtlusvahend osutub nende jaoks ebaturvaliseks, siis otsivad nad mõne teise. Nii et ma ei usu, et me [Telegramis] nende tegevusest osa võtaks. Ma ei usu, et me peaks selle pärast süüdi tundma. Ma arvan, et me teeme endiselt õiget asja, kaitseme oma kasutajate privaatsust,” rääkis Durov septembris San Franciscos toimunud konverentsil.

Suhtlus läbi PlayStationi

Belgia siseminister Jan Jambon aga hoiatas eelmisel nädalal, et terroristide suhtluskanaliks on ka PlayStation 4 mängukonsool. Tema sõnul on võimudel väga keeruline selle kaudu vahetatavat infot jälgida ja kontrollida. Mitu allikat ei pea aga ministri väiteid tõsiseltvõetavaks, kunaSony ei kasuta konsoolis suhtlusekrüpteerimist.

Džhihadistide korraldatud verised rünnakud Prantsusmaal ja nende kasutatud tehnoloogilised vahendid on ärgitanud debatti selle üle, kas ja kuidas tohiks valitsused julgeoleku tagamiseks saada ligi privaatsetele suhtlusvahenditele.

Avafoto: pariislased leinavad rünnakutes hukkunuid. (SIPA/Scanpix)

Uuendatud 16.11.15 22:35: lisatud Jan Jamboni väidete suhtes kriitilineviide.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.