Eesti firma kogus 28 miljonit krüptopanga tegemiseks, aga investorite väitel on nende tokenid kadunud

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Kuvatõmmis Polybiuse veebilehest. Foto: kuvatõmmis

Täiendus: Polybius täpsustas Geeniusele, et neil on hetkel probleeme kaheastmelise tuvastusega (2FA), mis on väidetavalt tingitud teenusepakkujast. Ettevõtte esindajate sõnul on just antud probleem tabanud ka meie loos väljatoodud Jaroslav. Polybius kinnitas Geeniusele, et nad võtavad temaga ühendust ning leiavad probleemile lahenduse.

Ettevõtte seletuse kohaselt tagab plokiahela kasutamine just selle, et ükski token ei oleks valedesse kätesse jõudnud.

Tänavu suvel sai krüptoraha kogukonnas kõlapinda eestlaste loodav uus plokiahelal põhinev pank Polybius. Üürikese ajaga suudeti investoritelt kaasata 28 miljoni euro suurune investeering. Mõned nädalad tagasi hakkasid inimesed teatama, et nad ei pääse kontodele enam ligi ning neile määratud tokenid on varastatud.

Inimesed ei saa oma tokeneid kätte

Üheks varast ilma jäänud investoriks on piiterlane Jaroslav Perepelkin, kes süstis ettevõttesse 500 eurot ja on nüüd selle raha eest saadud tokenitest ilma.

Kuigi Polybiuse väitel olevat mõned kontod õngitsemise ohvriks langenud, kinnitas meile kommentaari andnud investor, et tema ei ole nii loll, et hakkaks võõrastele veebilehtedel oma paroole sisestama. Perepelkini sõnul on välistatud, et keegi võõras pääses tema kontole.

Venelane on investeeritud raha kaotamise üle lausa nii nördinud, et plaanib järgmisel nädalal Eestisse tulla, et Polybiuse kohta politseisse avaldus teha.

Analoogse kirjeldusega pettunud investoreid leiab ettevõtte Facebooki lehelt veel teisigi. Üldjuhul on juhtumitel kirjeldus sama: Polybius väidab, et kontodele sai keegi kolmas ligipääsu ning varastas sealt tokenid ära. Ühe investori kohaselt ei saa see väide õige olla, kuna tema kontole ei olnud nädal enne ja pärast tokenite väidetavat vargust keegi sisseloginud.

Analoogseid postitusi leiab veel teisigi. Lisaks tokenite varastamise süüdistustele heidetakse ettevõttele ette ka halba klienditeenindust. Näiteks soovitatakse investoritel enne uuesti sisselogimist seadmele taaskäivitus teha.

Ettevõte: me ei tea, kes pettuse korraldas ja raha minema viis

Polybiuse kommunikatsioonijuht Edgar Bers ütles Geeniusele, et ettevõte ei ole langenud küberrünnaku alla, kuid ICO esimesel päeval olid nad DDoS tüüpi ehk teenustõkestus-rünnaku all.

“Meil oli andmepüügi juhtum, kus investoritega võtsid ühendust võõrad inimesed, kes palusid neil külastada Polybiusi veebilehega sarnaseid lehti ning seal oma kontole sisselogida. Pea 27 000 kontost langes õngitsemise ohvriks 50. Me korraldasime põhjaliku uurimise, kuid meie kõige paremate kavatsuste juures ei suutnud me pettuse korraldanud inimest tuvastada,” sõnas Bers.

Lugu täiendatud 08.09.2017 kell 13:55.

Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.