Ilves juhtis WEFi küberjulgeoleku töögruppi: seda ei saa enam IT-osakondade tööks jätta

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
1si13mai16b23.jpg

"Küberturvalisust ei saa enam jätta ainult firmade IT-osakondade tööks. See nõuab tõelist avaliku ja erasektori koostööd, et pakkuda kodanikele ja riikidele turvalisust maailmas, kus digitaliseerumine on meie elu sellisel moel haaranud," kommenteeris president Toomas Hendrik Ilves uut maailmamajanduse foorumi (WEF)raportit küberturvalisusest.

WEF, mis on ennekõike tuntud oma talvise Davosi tippkohtumise pärast, toimib ka think-tanki ehk uurimiskeskusena, kus 80 erinevat töögruppi koostabmaailma majandust ja teisi valdkonda analüüsivaidraporteid. Ilvese juhitud WEFi kübertruvalisuse töögrupi(Global Agenda Council on Cyber Security) viimane raport viitaski probleemile, et üha enam ühendatud ehk digitaliseeritud maailmas tuleb üha rohkem tähelepanu pöörata turvalisusele.

Võti turvaliseks tulevikuks

Võtmeküsimuseks on raporti sõnulsee, kas ja kuidas ettevõtted ja valitsused koostööd teevad. Erasektor peab aru saama, kuidas avalik sektor on tihti killustunud arusaamade ja lähenemistega, mida mõjutab rahvusvaheline koostöö. Valitsused peavad mõistma, et ettevõtted peavad balansseerima äriloogikas, kus turusurve sunnib pidevalt uunema, aga turvalisus nõuab pidevaid investeeringuid. Seejuures muutub IT üha keerulisemaks: tark- ja riistvara ökosüsteemid koosnevad üha suuremast hulgast seadmetest, võrkudest, inimestest ja organisatsioonidest.

Küberturvalisuse probleemidele pole kiiret lahendust, küll aga on elementaarsed põhitõed, mida kõigil tuleks jälgida.Need puudutavad nii küberhügieeni (näiteks kaasajastatud tarkvara ja inimeste harimine) kui ka paremat autentimist. See tähendab, et klassikalises ebaturvalisest paroolist tuleb minna edasi kahe-astmelise tuvastuse ja ka pideva tuvastuseni.

Miks sellised raportid kasulikud on

Kuigi WEFi raport ei ole tehniliselt kõige murrangulisem, on selliste raportite väärtus mujal. Maailma majandusfoorum on nii suure ülemaailmsemõjuga ühendus, et see toimib keskkonnana, kus maailma liidrid saavad aru valdkonna probleemidest.

"Kui IT-inimene ütleb "turvaline" ja mitte IT-inimene seda kuuleb, siis nad saavad ilmselt sellest erinevalt aru," kommenteeris üks WEFi töö iseloomuga kursis olev inimene. Tema sõnul on need töögrupidkohaks, kus maailma liidrid saavad kokku valdkonna, näiteks küberjulgeoleku tippudega, et sisuliselt aru saada nendeprobleemide sisust.Seda näitab ka Ilvese juhitud töögrupi koosseis, kus oli mitmeid tehnoloogiamaailma juhte nagu IT-turvafirmadeKaspersky ja FireEye tegevjuhid Eugene Kaspersky jaDave DeWalt, Huawei ülemaailmneturvajuht John Suffolk.

Foto: Sander Ilvest/PM/Scanpix

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.