Ajakava: pane tähele, millal pead olema valmis ID-kaarti uuendama

Foto: Hans Lõugas

Ligi 800 000 Eesti ID-kaardist on leitud turvaprobleem, mille lahendamiseks tuleb kaardil olevaid sertifikaate uuendada. See on ainus viis, kuidas sellist veaga ID-kaarti saab e-teenustes edasi kasutada.

Aega kaardi uuendamiseks on oktoobri lõpust kuni järgmise aasta märtsi lõpuni. Tähele tuleb panna, et juba varsti ehk novembri keskes, peatatakse nende ID-kaartide sertifikaadid ja neid tegelikult kasutada ei saa. Uuendamise võimalus (mille järel hakkab ID-kaart jälle funktsioneerima) on aga avatud kuni 31. märtsini 2018.

Koostasime riigi infosüsteemi ameti info põhjal ajatelje kuupäevadega, mis preaguseks selged on:

  • 24. oktoober: valmib ID-kaardi haldustarkvara uusim versioon. Tarkvara testitakse kitsamas ringis.
  • Oktoobri lõpp: PPA esindustes hakatakse välja andma uhiuutena taotletud ID-kaarte, kus on turvaviga juba parandatud.
  • Oktoobri lõpp: ID-kaardi uus haldustarkvara inimestele kättesaadavaks (arvutis olev ID-kaardi haldustarkvara annab märku, et sellest on saadaval uus versioon).
    • NB! Kui arvutis on uus ID-kaardi haldustarkvara, tuleks proovida, kas see pakub võimalust veaga ID-kaarti uuendada. Kõiki kaarte korraga ei uuendata, seetõttu peaks võimalust aeg-ajalt kontrollima.
  • novembri esimene pool, aeg täpsustub: veaga ID-kaartide sertifikaadid peatatakse. Sisuliselt tähendab see seda, et e-teenustesse nagu internetipanka enam ei pääse.
  • 31. märts 2018: viimane päev, mil saad oma koduarvutis ID-kaardi sertifikaadid korda teha. Pärast seda seritifkaadid suletakse ja elektrooniliseks kasutamiseks tuleb hankida uus ID-kaart.

Kõik eelnev kehtib ligi 800 000 ID-kaardi kohta, mis on välja antud pärast 2014. aasta oktoobrit. Arvestada tasub ka seda, et füüsilise dokumendina kehtib kaart edasi kuni sellel näidatud kuupäevani.