Kõik veaga ID-kaardid muutuvad e-teenustes kasutamatuks juba novembris, et inimesi uuendama sundida

Foto: Hans Lõugas

Kuigi me kirjutasime Geeniuses septembri lõpus, et uuendamata ID-kaardid lähevad kinni järgmise aasta aprillis, muutuvad need tegelikult kasutuskõlbmatuks juba novembri keskpaigas ehk igaühel, kes tahab oma kaarti edasi kasutada, on uuendamiseks aega vaid heal juhul paar nädalat.

Novembri algusest saavad kõik inimesed hakata oma ID-kaarte ise uuendama ning novembri keskpaigas sulgeb Riigi Infosüsteemi Amet (RIA) võimaluse logida ID-kaardiga sisse tervesse hulka suurematesse teenustesse. Seega faktiliselt muutub uuendamata ID-kaart paljuski kasutuks mitte järgmise aasta aprillis, vaid kohe tänavu novembris. Järgmise aasta aprillis sulgub see kõigile e-teenustele lõplikult.

Koostasime RIA-lt saadud info põhjal ajatelje kuupäevadega, mis preaguseks selged on:

  • 24. oktoober: oma arvutisse saad laadida ID-tarkvara uusima versiooni aadressilt www.id.ee (selle vajalikkusest annab arvuti ka ise märku)
  • 1. november: ID-kaartide sertifikaate saab hakata ise oma arvutis uuendama (kui oled eelmises punktis laetud tarkvara arvutisse paigaldanud). Samast päevast saad minna ka ID-kaarti uuendama PPA teenindusse.
  • novembri esimene pool, aeg täpsustub: e-teenuste kasutamist piiratakse, internetipanka ja mujale enam uuendamata ID-kaardiga sisse ei saa
  • 31. detsember: viimane päev, mil saad oma koduarvutis ID-kaardi sertifikaadid korda teha.
  • 31. märts 2018: selle päevani on võimalik oma ID-kaardi sertifikaat uuendada PPA teenuses
  • 1. aprill 2018: ID-kaartide sertifikaadid pannakse kinni, kaarti elektrooniliselt enam kasutada ei saa. Soovi korral saad tellida uue ID-kaardi.

Seega on sisuliselt ID-kaardi ise uuendamiseks jäänud väike aken novembrist detsembrini. Inimesi peaks sundima tagant kaarti uuendama lühike ajaaken, aga ka see, et samal ajal ei saa ID-kaardiga e-teenustesse.

Kõik eelnev kehtib ligi 750 000 ID-kaardi kohta, mis on välja antud pärast 2014. aasta oktoobrit. Arvestada tasub ka seda, et füüsilise dokumendina kehtib kaart edasi kuni sellel näidatud kuupäevani.

 

Täiendatud 23:00: algupärasest artiklist jäi ekslik mulje, et turvariskiga ID-kaardid on antud välja enne 2014. aasta oktoobrit.