Hoiatus lapsevanemale: Eesti laste seas on levimas uus ohtlik Momo-hirmukampaania – loe siit, kuidas lapsega sellest rääkida

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Eesti algkoolilaste seas on Facebookis levimas uus üliohtlik veebimäng Momo Challenge, kus virtuaalne “lindnaine” käsib sooritada erinevaid ohtlikke ülesandeid, mille mitmetäitmise puhul lubatakse viga teha lapse vanematele või näidata maailmale kõike, mis lapse arvutis on.

Laste internetikasutuse ekspert Diana Poudel kirjutas oma blogis, et temani on jõudnud kuuldused, et mõned lapsevanemad on lastele turja karanud Momo teema pärast.

Ta kirjeldas, et kindlasti ei ole adekvaatne reageering see, et lapsele kodus turja hüpata, et miks mingi Momo internetis pesitseb. “Kui kuulete, et naabruskonnas tegutseb liputaja ning avastate, et ka teie laps on seda tüüpi näinud, siis ei arva te ju ometigi, et teie laps on süüdi, et talle suguelundeid näidati,” ütles ta.

Igasugune süüdistamine ja kuri reageering põhjustab selle, et te ka edaspidi ei kuule lapse käest ühestki ohtlikust olukorrast internetis. Ja Momo on lihtsalt piisk ookeanis – iga päev tuleb peale uusi ja ohtlikke asju ja seetõttu on oluline, et laps tunneks, et saab teile tulla oma muredest rääkima ilma, et teda nendes süüdistama hakatakse, märkis ta.

Kui aga avastad, et teismeline on endale teinud Momo nimelise konto ja hirmutab sellega endast nooremaid lapsi, siis sellisel juhul on jutt teine. Poudel isiklikult soovitaks arvutikeeldu jaanipäevani ja nuppudega telefoni ajani, kuni mõistus pähe tuleb.

Kuidas lapsega Momost rääkida?

  1. Uurige lapselt, mida tema sellest tegelasest teab. Kui ta on teemaga kursis, arutage asi läbi. Kui ta pole teemast kuulnud, siis lihtsalt rääkige talle, et lugesite internetist, et mingid rumalad ja pahatahtlikud inimesed hirmutavad lapsi. Julgustage last alati enda poole pöörduma, kui ta internetis midagi veidrat või hirmutavat näeb.
  2. Kui laps kardab tõsimeeli, et tegu on võimsa häkkeriga, siis näidake talle selle esialgse kuju pilti ja selgitage, et see lihtsalt ühe kunstniku tehtud ning päriselt teda olemas ei ole. Arutage koos, et kui keegi ähvardab internetis, kuidas tuleb käituda. Väga tihti kasutatakse internetis ähvardust, et sind on häkitud, kuid tegelikult eeldatakse lihtsalt, et inimene jääb väidet sinisilmselt uskuma. Ja see pole ainult laste probleem – Peeter Marvet on kirjutanud väga huvitava postituse, kuidas täiskasvanutelt püütakse sarnaselt raha välja pressida.
  3. Kui last Momo pilt häirib, siis selle osas mõned ideed, mis võiks toimida. Üks lapsevanem rääkis FB postituse all kommentaarides, kuidas ta oli Momo koos lapsega armsaks teinud. Üks õpetaja kasutas tunnis võrdlust kohaliku jänese kujuga, et kui keegi selle tegelase pildiga konto teeks ja ähvardaks, siis kas sa usuksid. Ehk siis tuleb asjad laste jaoks neile mõistevasse konteksti panna.

Ja lõpetuseks paneks Poudel südamele, et palun rääkige lastega internetis toimuvast iga päev ja ainult mitte siis, kui mingi teema sotsiaalmeediat ummistab. Näiteks võiksite endale selgeks teha sellised asjad:

  • Milliseid YouTube kanaleid teie laps jälgib?
  • Milliseid Instagrami pilte vaatab (kas tal on mingi teemaviide ehk hashtag, mida ta alati jälgib)?
  • Milline on kõige põnevam video, mida ta viimase nädala jooksul nägi?
  • Mis mänge ta mängib ja kes tal seal mängudes sõbralistis on?
  • Mis vanustele need mängud ja rakendused tegelikult mõeldud on, mis lapse telefonis/arvutis on (seda saab näiteks kiiresti kontrollida pegi.info lehel)?

Kust Momo pärit on?

Momo visuaal on tulnud ühest Jaapani näituselt, kus üks kunstnik oli loonud lindnaise kuju. “Tegu on lihtsalt ühe üsna veidra kunstiteosega, mille pildid hakkasid internetis oma elu elama. Momot reaalselt ei eksisteeri – see on lihtsalt kuju,” kirjeldab Poudel.

Loe pikemalt Poudeli blogist.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.