Hiinlased ehitavad CERNist seitse korda võimsama osakestepõrguti, kas maailmalõpp on tulemas?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Suur hadronite põrguti (LHC) CERNis. Foto: REUTERS

Hiinlased kavandavad uut osakestepõrgutit, mis on Euroopa Tuumauuringute keskuse (CERNi) omast kaks korda suurem ja seitse korda võimsam. Suurest võimsusest hoolimata ei pea Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) professori sõnul kartma, et põrguti põhjustaks maailmalõpu.

Uue põrgutiga soovitakse saada vihjeid tumeaine ja supersümmeetria mõistmisele. TTÜ loodusteaduskonna küberneetika instituudi füüsika osakonna professori Jaan Kalda väitel saadakse uuest põrgutist suurt kasu.

“Suurem põrguti võimaldab tekitada suurema energiaga osakesi. See tähendab, et kui on olemas sellised elementaarosakesed, mille energia ületab CERNi võimalusi, kuid mis jäävad uue põrguti käeulatusse, siis on kasu väga suur. See on nagu kalapüük: heal juhul saab kala kätte, aga halval juhul on kala nii kauge rondi all, kuhu õng ei ulatu,” ütles Kalda.

Hiinlaste põrgutiga uuritakse lähemalt ka füüsikuid paeluvat standardmudelit ning Higgsi mehhanismi. Põrguti on võimeline genereerima miljoneid Higgsi bosoni osakesi. Võimalike ohtude osas on Kalda skeptiline.

“Vandenõuteooriatesse ei maksa uskuda, sest loodus suudab kiirendada osakesi suuremategi energiateni (vrdl nn Oh-My-God osake, mille energia ületab ca miljard korda plaanitava põrguti osakeste energiat) ja maailmalõppu pole tulnud,” lisas ta.

Maailma kõige võimsama osakestepõrguti ehitus peaks algama 2020. ja 2025. aasta vahemikus ning ehituse teine järk on planeeritud 2040. aastasse.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.