Hans Lõugas: võtame nüüd ID-kaardi uuendamisega rahulikult, aega on 5 kuud

ID-kaardi turvaviga, selle parandamine ja uuendamise tõrked on mõned inimesed paanika äärele ajanud. Tean inimesi, kes on tundide kaupa proovinud vajutada nuppu “uuenda”, pole löögile saanud ja on valmis kasvõi hangudega tänavatele minema. Ähvardab ju RIA kohe-kohe kaardid sulgeda ja see tähendab vähemalt maailma lõppu, või ei?

Peame nüüd korra hoogu. Tuletan meelde lihtsat tõsiasja, et ID-kaarte saab uuendada – ehk oma arvutis korda teha – kuni 31. märtsini 2018. Aega on viis kuud.

Jah, tõsi, tšehhi teadlaste leiu tõttu võib olla tark lähipäevil ID-kaartide sertifikaadid peatada. See tähendab, et netipanka nendega enam ei logi ja arvutis enam kasutada ei saa. Ühe erandiga: ID-kaarti saab ikka uuendada veel viis kuud.

Ilmselt olete te viimase aasta jooksul rahakoti vahelt ID-kaardi ainult siis välja võtnud, kui vaja apteegist retseptirohtu osta või Tallinna lennujaamast soojamaareisile minna. Kas on põhjust paanikaks, et te nüüd lähema 12 tunni jooksul ei saa oma kaardi sertifikaate uuendada?

Rahustan teid: ei ole põhjust. Digiretsepti saab edasi kasutada, üle piiri saab edasi ja kaob ka oht, et mõni häkker teie ID-kaardi isegi teoreetiliselt lahti murda saaks. Ainult siis, kui te töötate asutuses, kus ID-kaardi lugejasse pistmine on absoluutselt möödapääsmatu liigutus, peaksite muretsema ja rääkima oma maja IT-juhiga.

Aga ülejäänud inimesed ei tohiks oma normaalset elurütmi lasta häirida. Neil oleks vaja oma ID-kaardiga ära teha ainult kaks asja, kui need on veel tegemata.

Minge tehke parem kohe ära need kaks asja

  1. käige läbi oma mobiilioperaatori esindusest, võtke mobiil-ID ja aktiveerige see ID-kaardi abiga politsei.ee lehel. (Kui 99 senti kuus tundub liiga suur kuutasu, siis jätke üks latte ostmata ja olete kolmeks kuuks asja tasuta saanud.)
  2. tehke ära vähemalt Smart-ID, mille saate samuti ID-kaardiga aktiveerida.

Esimene, aga suurel määral ka teine, aitavad teid üle sellest “august”, kui ID-kaart on juba kinni pandud, aga te pole seda veel uuendanud.

Võite aga üllatuda, et pärast nende kasutamist ei tahagi ID-kaardi peale tagasi.

 

 

PS. Ma ei ütle, et me ei peaks küsima kriitilisi küsimusi, miks uuenduste tempo 15000 kaarti päevas just selline on, kelle vea tõttu kaardis üldse viga on ja miks sellest varem ei teavitatud. Aga paanikaks pole põhjust.