Google sunnib Chrome’i automaatset sisse logima, mis tekitab pahameelt

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Google’i internetilehitseja Chrome viimases versioonis on agressiivne uuendus, mis on tekitanud palju pahameelt: mõnda Google’i muud teenust kasutades logib Google inimese kohe ka brauserisse sisse, mis sisaldab inimese internetikasutuse ajalugu firma serveritesse.

Chrome’i brauser on väga levinud ja üldiselt turvaline lahendus interneti sirvimiseks. Seni on brauseris olnud vabatahtlik võimalus sinna sisse logida ja lülitada sisse sünkroniseerimine, millega kasutaja andmed saadetakse Google’i serverisse. Sellest on kasu, et näiteks inimese kahes erinevas arvutis oleks sama internetiajalugu.

Mis nüüd muutus?

Chrome’i versioonis 69 käivad asjad teisiti. Kui sisened nüüd mõnda Google’i teenusesse – noh näiteks Gmail – siis automaatselt oled sisse logitud ka Chrome’i brauserisse.

See tähendab, et sa ei saa nüüd näiteks brauserisse sisse logida ühe kontoga (näiteks minuvarikonto@gmail.com) ja emaili lugeda teisega (minutöökonto@gmail.com) või muul moel oma jälgi segada. Google paneb kõik ühte potti.

Chrome’i arendajate kaitseargument on see, et automaatselt Chrome siiski sünkroniseerimist sisse ei lülita ehk kohe Gmaili sisenedes ei hakka brauser sinu internetiajalugu Google’i serverisse saatma.

Ent pahameel on üldine seepärast, et Google ühendab üha jõulisemalt erinevaid teenuseid. Mainekas krüptograafiaprofessor Matthew Green põhjendab ka seda, miks selline käik kasutajate privaatsust ja usaldust õõnestab. Samuti süüdistatakse, et sellise käiguga pole Chrome enam neutraalne platvorm interneti kasutamiseks, vaid Google’i huve teeniv toode.

Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.