Google Glass pole kaugeltki surnud: proovime Eestis uut mudelit

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Kui arvasite, et Google Glassi revolutsiooniliste prillide arendamine pandi 2015. aastal kinni, siis eksisite. Glass on elus ja kasvab ja õitseb ning Eestis on vähemalt üks paar uuest mudelist, millega Geeniuse toimetusel lähemalt tutvuda õnnestus.

Google Glass Enterprise Edition ei ole enam selline prillipaar, mille igaüks võiks  internetist osta, tänaval ette panna ja siis käigu pealt kirju lugeda või videosid teha.

Nagu nimigi ütleb, peaks need olema ennekõike ärikasutajale mõeldud prillid, mis on mõeldud kätega töötavatele inimestele.

1. Mida see endast kujutab?

Tegelikult on tegu lihtsalt ühe traatraami, selle küljes oleva arvuti ja väikse ekraanikesega.

Sellel pole isegi klaase! Mõte on selles, et Google Glassi saab panna oma olemasolevate prillide peale või siis kinnitada sinna just sobivad klaasid – kas optilised või näiteks  ohtlikus keskkonnas töötamiseks kaitseklaasid.

2. Mis on muutunud võrreldes vana Glassiga?

Riistvaras palju polegi: see koosneb ikka prilliraamist, paremal küljel olevast arvutist, parema silma ette käivast läbipaistvast ekraanist, mikrofonist, kaamerast ja kõlarist. Tõsi, uuemad on wifi-ühendused, protsessor, tugevam raam ja muu selline.

Juhtimiseks on ühe prillisanga lõpus üks voolunupp, puutetundlik ala paremal pool ja muidugi häälkäsklused.

Kuidas ära tunda, et keegi sind Glassiga filmib? Seda näitab ülipisike roheline täpp prillide nurgas nagu demonstreeris meile pille näidanud Erich Loob liitreaalsuslahendusi arendavast ettevõttest Operose Labs:

3. Mida sellega näeb?

Tegu on lihtsamat sorti liitreaalsusega ehk kui prillid ette panna, siis näed oma nägemisvälja paremas ülemises nurgas ühte ruudukest – see on Glassi “ekraan”. See paistab just parajalt palju läbi, et näed selle taga ka ikka ümbritsevat tuba või tänavat.

4. Mis sellega teha saab?

Üllatavalt vähe.

Me oskaks juba väga palju ägedaid asju välja mõelda, mida selliste prillide peale kuvada, näiteks: Waze’i või Google Mapsi juhiste kuvamine, kiirsõnumite või teavituste kuvamine telefonist ja nii edasi.

Tegelikult ühtegi meile tuttavat normaalset Google’i teenust neis prillides pole.

Antud mudel sisaldas ainult mõnda tuntud äppi, näiteks foto ja videokaamera või YouTube. Kui öelda prillidele “Ok Glass”, siis saab äpi käima panna ilma käsi kasutamata. Ilma lobisemiseta tuleb vajutada raami külje peale.

Tegelikult saaks prillides isegi YouTube’i tööle panna ja ka striimitavas versioonis (pilt, mida prillikandja näeb, läheb otse YouTube’i), aga automaatselt sellist nuppu või võimalust pole.

“See on arendajate versioon, kus peaks olema võimalik paljusid asju teha, aga me pole jõudnud veel neid katsetada ja tööle panna,” selgitas Loob.

5. Mis selle mõte siis on?

Mõte on näiteks, et oled lennukitehnik, kes teostab juhiste järgi hooldust. Glassis on vastav äpp, mis kuvab sulle samm-samult juhised, mis võivad olla lihtsalt teksti kujul laused või pildid või animatsioonid. Sinna võib panna äpi, mis näitab lihtsalt PDFi või midagi keerukamat.

Samasuguseid näiteid on logistikas, tervishoius, tootmises.

Eripära on muide veel see, et töökeskkonnas pole privaatsusootused nii ranged – pole muret, et kui keegi sind filmib, siis selle kohe kuhugi avalikult välja riputab.

Erich Loob tegelebki Eesti idufirmas selliste lahenduste välja töötamisega.

Glassi sisemuses on andurid, millega saab käivitada pilgujälgimise ja silmapilgutuse tuvastamise. Esimesel katsel need väga sujuvalt ei töötanud.

6. Palju see maksab?

Ametlikult on hind ligi 1450 dollarit, aga otse osta seda ei saa. Google müüb prille ainult läbi partnerite.

Antud mudel on tellitud Eestisse läbi Streye Saksamaalt, kus tuleb maksta ka selle partneri litsentsi, aga ligi 1550 dollariga saab prillid otse Eestisse tellida.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.