Euroopa Kohus otsustas, et bitcoinilt Eesti moodi käibemaksu võtta ei tohi

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
10305978055_148d65e43c_o.jpg

EuroopaLiidukohus andis just krüptorahandusele Euroopas hoogu juurde, sest kohtu hinnangul ei tohiks bitcoinide ja teiste sarnaste krüptovaluutadega kauplemise pealt riik käibemaksu nõuda.

Euroopa Liidu kohtus võttisseisukoha, et käibemaksu ei tohiks nõuda, kuna bitcoinidega müümine või ostmine on sisuliselt maksevahenditega kauplemine. Seega peaks krüptorahasid kohtlema samamoodi nagu tavalist valuutavahetust, kus näiteks eurode eest dollareid ostes ei tule samuti lisaks käibemaksu maksta.

Raha pealt maksu maksmine

Teatavasti on Eesti maksuamet otsustanud, et bitcoinja teised krüptorahadei kuulu seaduse mõttesalternatiivsetemaksevahendite alla ja seega nõuab ametbitcoini ostmiselvõi müümisel käibemaksu.

See tähendab, et kui tahaksite Eestis osta 200 euro eest 1 bitcoini, peaksite juurde maksma veel 20% ehk 40 eurot. Sisuliselt tuleb raha maksmise pealt maksu maksta.

Otsus tuli kaasuses, millega oli Euroopa Liidu kohtusse jõudnud rootslaneDavidHedqvist. Ta oligi loonud tavalise bitcoini-vahetamise äri, mille sisu nullis ära Rootsi riigiotsus nõuda igalt tehingult käibemaksu.

“On väga oluline, et kogu Euroopa ettevõtetel on nüüd selge suunis käibemaksu kohalt olemas ja mõnel võib olla isegi võimalus maksuametnikelt oma raha tagasi saada,” kommenteerisHedqvist Bloombergile.

Eesti krüptoraha liit aitab valitsusel poliitikat muuta

Eesti krüptoraha liidu juhatuse liikme ja advokaadibüroo GLIMSTEDT partneri Priit Läti sõnul on Euroopa Kohtu otsus märkimisväärse ja märgilise tähtsusega, mõjutades Euroopa Liidu tasandil üheselt mõistetavate regulatsioonide loomist. „Meie eesmärk on anda oma panus ning aidata ekspertteadmiste ja -kogemustega kaasa Eesti riigile majanduslikult kasuliku ja jätkusuutlikku regulatsiooni loomisesse,“ lisas Lätt, kelle hinnangul peaks Eesti e-riigina olema ka Euroopa tasandil eeskujuks.

„Kohtulahend on kinnituseks, et oleme ajanud õiget asja, kuna just sarnasele järeldusele jõudsime ka Krüptoraha Liidu õiguslikus analüüsis. Põhjendus seisneb selles, et bitcoin ja traditsioonilised valuutad on maksevahendid, mis tähendab, et bitcoin’iga tasumisel või selle vahetamisel eurode vastu ei tule nende väärtuselt tasuda käibemaksu. Kui bitcoin’i vahetamise eest küsitakse teenustasu, kohaldub sellele maksuvabastus nagu igale traditsioonilisele valuutavahetusele,“ ütles advokaadibüroo Glikman Alvin & Partnerid, kes on Eesti krüptoraha liidu üks asutajaliikmetest, vandeadvokaat Priit Raudsepp.

Eesti krüptoraha liit on teinud rahandusministeeriumile ettepaneku küsimust ja edasisi lahendusi analüüsida. Valitsuse tööplaanis on rahandusministeeriumile pandud ülesanne töötada välja virtuaalvaluutade tunnustamise poliitika, milles Eesti Krüptoraha Liit ja rahandusministeerium plaanivad teha tihedat koostööd.

Täiendatud 22.10 12:59 Eesti krüptoraha liidu kommentaaridega.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.