Elisa paneb oma võrgus mitu sagedust korraga tööle, kiirus kuni 600 Mbit/s

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
mobiilimast.jpg

Elisa Eesti hakkab pakkuma uue kiirusega mobiilset internetiühendust, mille puhul loob telefon mobiilivõrguga ühenduse üle mitme raadiosageduse. Selle tulemusena saab mobiilis kasutada ühenduskiirusi, kus andmeid saab laadida kuni 450 megabitti sekundis.

See ongi mobiilse interneti kõige olulisem areng lähiaastatel, kus telefonide ja mastide vahel võetakse samal hetkel kasutusse üha rohkem sagedusi. Lühend 2CC tähistab 2component carrieri, 3CC kolme ja 4CC vastavalt nelja sageduse samaaegset ühendust.

Elisa pakub juba praegu võrgus 2CC ehk kahe sageduse korraga kasutamist, sama seis on kaTelia Eestil ja Tele 2-l, agaviimane on käivitanud klientideleka kolme sageduse kasutamise.

Elisa teatas, et hakkabmärtsis testima kolme sagedusega ühendust, mis jõuab klientide käsutusse suveks ja avab suvel4CC ühenduse testid.Viimane tähendab, et telefon, tahvel, netipulk või ruuter loob mobiilivõrguga ühenduse üle nelja sageduse, mis Eestis tähendaks800, 1800, 2100 ja 2600 MHz sageduste korraga kasutamist. Kiirus ulatuks sellise lahenduse puhul 600 megabitini sekundis.

Elisa juhatuse esimees Sami Seppänen möönis, et tehnilised ja turunduslikud terminid nagu 4G, 4,5G ja 5G ei ütle kliendile eriti palju. “Jah, klienti väga ei huvita, kui mehakkame konkurentidega võrdlema, et "kas teil on ka 4CC või 3CC, kuidas läheb 2CC-ga” ja nii edasi,” selgitas Seppänen.

Teiseks ei tähenda Seppäneni sõnul see uudis, et inimestel oleks oma telefonis või tahvlis 450 Mbit/s ühendusega palju praktilist teha. “Ei, üksikul kasutajal ei ole oma telefonis või tahvlis nii kiiretest ühendustest kasu. Kasu on selles, et operaator saab masti levialas tõsta koguvõimekust,” rõhutas Seppänen. Nii saab tehnoloogiaga sellises levialas tõsta kõikide klientide kiirust.

Vähe telefone, mis kiirust toetaks

Üksikisiku tasemel nii suurte kiiruste kasutamist mõjutab ka fakt, et turul pole veel palju telefone, mis edukalt oskaks kolmegi sagedust ehk kuni 450 Mbit/s kiirust rakendada. Hetkel on Eestis müüdavatest telefonidest sellised vaid Samsung Galaxy S6 Edge plus ja Note 5.

Seppänenil oli tänasel pressiüritusel ka paar krõbedamat sõna poetada ka konkurendi Telia Eesti suunas, mis teatas Eestis 5G võrgu käivitamisest juba kahe aasta pärast. "5G standardi üle veel vaieldakse, see on kaugel,” ütles Seppänen. Tema sõnul kasutatakse ilmselt 5G-s ühenduse loomiseks kõikvõimalikke raadiosagedusi, mis tähendaks nii praeguseid mobiiliside sagedusi kui ka näiteks wifi võrkudes kasutatavaid sagedusi. Nii on Elisa hinnangul üsna raske hakata uut 5G teenust pakkuma, et see ei segaks seniseid 2G, 3G ja 4G võrke.

Täiendatud 21:55 04.02.2016 lingiga Tele 2 3CC artiklile.

Foto:strandhe (Flickr/CC)

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.