Eksperdid: Ettevõtted kasutavad E-Eesti headust ära, tagajärjeks võib olla terrorismi toetav rahapesu

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Mullu novembrist alates on krüptorahaga tegelevatele ettevõtetele väljastatud 616 virtuaalvääringutega seotud tegevusluba. Ekspertide sõnul väljastatakse tegevuslubasid liiga kergekäeliselt ning sisulise järelevalve puudumise tõttu on suurimaks riskiks rahapesu, millega rahastatakse terrorismi ja kuritegevust.

Kehtiva regulatsiooni karmistamise üle on arutletud ministeeriumis ning rahapesu andmebüroos.

Advokaat: suurim risk on rahapesu

Advokaadibüroo Sorainen partner Reimo Hammerberg krüptoettevõtetele väljastatavate tegevuslubade suurimaks riskiks on on mainerisk, kui keegi tegevusloa omajatest peaks toime panema rahapesu alase kuriteo, millega rahastatakse terrorismi ja kuritegevust. Hammerbergi sõnul puudub tegevusloa saanud ettevõtete üle sisuline järelevalve, millega saaks tagada, et ettevõtted ei tegele rahapesuga. Samuti puuduvad täna nõuded tegevusloa omaja organisatsioonile ja IT-süsteemidele.

“Täna on tegevuslubadega tekitatud usaldusfoon ja Eesti saanud rahvusvahelist tuntust. Võrreldes kõikide teiste riikide tegevuslubadega on neid tegevuslubasid väga lihtne saada. Põhimõtteliselt igaüks saab neid,” ütles Hammerberg.

Regulatsiooni karmistamise küsimus tõstatus ka krüptovaldkonna töörühmas, mille esindajaks Hammerberg on. Teiste seas võtsid töörühmast osa rahandusministeerium ja rahapesu andmebüroo.

Töörühmas osalenud Eesti Krüptoraha Liidu juhatuse liige Asse Sauga leiab samuti, et lubasid väljastatakse liiga lihtsalt. “Seal võiks olla natuke rohkem taustauuringut, praegu on (tegevusluba saanute seas – toim.) hästi palju riiulifirmasid. Tegevusluba saavatel ettevõtetel võiks olla reaalne tegevus ning töötajad. Mul on raske öelda, milline see tegevus ja taustauuring peaksid olema,” sõnas Sauga.

Isegi pangad teevad ettevõtete üle suuremat kontrolli

Advokaat Hammerbergi sõnul teevad isegi pangad kontosid avavatele ettevõtetele suurema kontrolli, kui rahapesu andmebüroo krüptoettevõtete tegevuslubade taotluste osas. Regulatsiooni karmistamise asemel näeb ta, et sellega mindaks sisulisemaks.

“Kuigi seadus räägib tegevuslubadest, ei toimu seal sisulist tegevuslubade menetlust, mis tähendab, et minu arust on praegu tegu registreeringuga.”

Hammerbergiga on päri finantsinspektsiooni spetsialist Triin Muuk-Adratiga, kelle hinnangul on lubade termin eksitav.

“Rahapesu andmebüroo poolt väljastatavad tegevuslubade ainsaks kontrollesemeks on ettevõtjal kehtiva karistuse puudumine ja ettevõtja kontaktisiku teatavatele nõuetele vastavus. Seega võib ka eksitav olla termini “tegevusluba” kasutamine, kui tegelikkuses ei ole ettevõtte tegevuse osas sisulist kontrolli ega järelevalvet, pigem on tegemist registreeringuga,” ütles Muuk-Adrat.

Tegevusluba antakse sisuliselt igale soovijale

Politsei- ja piirivalveameti rahapesu andmebüroo on praeguseks väljastanud 616 virtuaalvääringutega seotud tegevusluba. Vaid 24 korral anti tegevusloa taotlusele negatiivne vastus.

Google’i otsingu abil jõuab veebileheni, kus pakutakse müügiks ettevõtteid, millel ongi juba antud tegevusload olemas. Ja samas on nende ettevõtete kohta teine Eesti ametkond, finantsinspektsioon väljastanud hoiatused.

Ühe sellise veebiteenuse vahendusel on ostetud ettevõte Coins Marketplace Technologies OÜ, mille kohta väljastas finantsinspektsioon tänavu mais hoiatusteate. Hoiatusteate on finantsinspektsioon väljastanud veel teisegi ettevõtte CryptoFinance OÜ kohta.

Kuna Euroopa Liidu üleselt puudub ühtne regulatsioon ei anna Eestis väljastatud tegevusload advokaadi sõnul neile ettevõtetele ühisturul tegutsemiseks ühtset ja piiriüleste õigust. Eestis väljastatud tegevuslubade abil saavad ettevõtted turundusmaterjalides tuua välja, et nende üle on teostatud riiklik järelevalve.

Politsei: piisab puhtast minevikust ja kontaktisikust

Virtuaalvääringu rahakotiteenuse, virtuaalvääringu raha vastu vahetamise teenuse ja alternatiivsete maksevahendite teenuste lubade väljastamise kord on sätestatud seadustega, mille kohaselt piisab sellest, kui ettevõtjal ei ole kehtivaid kriminaalkaristusi ning on olemas kontaktisik.

Tegevusload väljastatakse tähtajatult ning neid saab kehtetuks tunnistada vaid kolmel juhul: kui ettevõtja edastab loa taotlemisel tahtlikult valeandmeid, kui ettevõtja loobub majandustegevusest ning kui ettevõtja suhtes jõustub majandustegevuse keeld.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.