Eestlasi tabas alanenud hindade tõttu tõeline välismaal interneti kasutamise hullus

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Juuni keskel ära kadunud rändlushinnad panid eestlased plahvatuslikult rohkem välismaal reisides internetti kasutama. Mahud on olenevalt operaatorist kasvanud 5 kuni 15 korda.

Kõige rohkem on Euroopa Liidu riikides kasvanud Tele2 andmemahud, lausa 15 korda. Elisa mahud on kasvanud 10 korda ja Telia mahud 5 korda. Telia kliendid näiteks kasutavad kõik kokku praegu Euroopa Liidu piires internetti 150 miljonit megabaiti kuus.

Tele2 tootedirektori Katrin Aroni sõnul on plahvatuslikult kasvanud andmeside kasutamine Lõuna-Euroopas, kus on mitmed populaarsed puhkuse sihtkohad, nagu Sloveenia, Bulgaaria, Horvaatia ja Rumeenia. “Nendes paikades on mõnedel juhtudel kasvanud kasutus ligi 60 korda,” ütles ta.

Telia Eestil on kõige suuremad internetikasutuse kasvud toimunud Saksamaale, Poolasse, Itaaliasse ja Hispaaniasse reisivate klientide puhul.

Elisa kliendid kasutasid keskmiselt suvekuudel 0,7 GB kuni 1 GB Euroopa Liidu andmemahtu, aasta tagasi olid see kõigest umbes 90 MB.

Inimesed kasutavad netti välismaal nagu kodus

Kõik operaatorid kinnitavad, et mobiilise interneti kasutusmustrid kodumaal ja välismaal hakkavad ühtlustuma.

“Meie keskmine nutitelefoni kasutav eraklient tarbib kodus umbes 8-9 GB kuus,” ütles Kerli Link Elisast. “Kui me ei vaata mitte üldist keskmist, vaid neid kliente, kes kodus aktiivselt nutipaketti kasutavad ja siis nüüd rändlusesse satuvad, siis saab öelda, et nad jätkavad tarbimist samaväärselt koduste mahtudega.”

Telia klientidel on välismaal reisides nüüd keskmine andmemahukasutus kaks korda suurem, kui Eestis. Tele2 esindaja sõnul on rändluses ja koduturul interneti kasutamise mahud suures plaanis ühtlustunud ning regulatsiooni mõjul on rändlusteenust kasutavate klientide osakaal kasvanud.

Telias kasutas enne rändluskorra muutust Euroopa Liidus andmesidet umbes 50% reisijatest, siis nüüd see juba 70-80%. Elisa puhul oli varem rändluses netikasutajaid samuti 50% ning juuli ja augustigakasvas see 65% peale. Tele2-s kastab võrreldes varasemaga 25% inimesi rohkem rändlusteenuseid.

Samal ajal on oluliselt kasvanud ka kõnemaht Euroopa Liidu riikides. Telia puhul on olnud võrreldes eelmise aasta sama perioodiga kõnemaht lausa kaks korda.

Elisa väliskommunikatsiooni spetsialisti Kerli Linki sõnul on väljahelistatud kõnesid umbes poole rohkem kui eelmisel aastal. Tele2-s samas suurt kasvu kõnede osas ei ole olnud.

Rändlusest kõneles ka hiljutine raadiosaade Restart, mida saab kuulata siit:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.