Eestisse on jõudnud lõunat asendav imejook ja me proovisime seda IT-töötajate peal

Kas valge neutraalse maitsega pannkoogitaina taoline jook võiks asendada eine? IT-töötajad ütlevad "jaa". Fotod: Hans Lõugas

Eesti firma on hakanud teadlaste abiga välja töötatud toitaineterikast ja kasutusvalmis jooki Your Popup Meal. See 330 ml purgitäis valget imejooki, mille maitse on lihtsalt neutraalne, peaks asendama ühte täisväärtuslikku toidukorda.

Selleks, et imejooki proovile panna, läks Geenius uurima Eesti idufirma Pipedrive’i, millised on IT-töötajate söömisharjumused ja mida sellisest joogist arvavad. Arvamusi ja söömisharjumusi oli seinast-seina, aga tõsiasi on see, et kuna kiired tööpäevad ei luba alati tervislikku toitu otsima minna, siis vastavat toodet kaalutaks kui mõnikordset asendust söögikorrale.

Maailm ei lähe katki, kui sa võtad tunnikese oma elust ja lähed sööma

Esiteks uurisime, kas see on üldse päris probleem, et programmeerijatel või IT-valdkonnas töötajatel pole lõunakski aega.

Tuli välja, et lõunapausi eest tuleb tihti võidelda, et saaks korralikult ja tervislikult süüa. Elutempo on kiire ning töötajad ütlesid, et tuleb ise hoolega jälgida, et graafikus oleks vaba aega lõunaks.

“Suhtun väga halvasti, kui mulle pannakse lõuna ajale koosolek või siis nii väiksed vahed, et ma pushin vastu sellele,” ütles arendustiimi juht Carl. “Aga mõned päevad on küll sellised, et päev on täiesti kinni ja lõuna on ainuke auk graafikus ning pannakse koosolek sinna ka.”

Nii ongi osad töötajad pannud endale spetsiaalselt graafikusse “lõuna” kirja, teised otsivad kiireid kofeiini- ja suhkrurohkeid energiaallikaid ning kolmandad on hakanud otsima kiiremat asendust lõunasöögile, et hoida tervislikku eluviisi.

“Viimased pool aastat olen käinud korralikult söömas. Panen ise endale graafikusse kirja ja siis keegi seda aega ei võta. Maailm ei lähe katki, kui sa võtad tunnikese oma elust ja lähed sööma. Siiski aga mul on päevu, kus ma ei viitsi sööma minna,” rääkis Pipedrive’i töötaja Sven. “Mul pole vahet, kus ma söön, ma tahaks kiirelt ühele poole saada ja minna oma tööga edasi. Eriti hull on, kui arendajana tekib flow, millest ei taha lahkuda ja kui hakkab kõht müristama, siis lihtsalt lähed sööma ja siis flow kaob ära ja seda enam tagasi ei saa. Aga sööma peab, sest kohv ja komm ei ole pikaajaline asendus.”

Paneks panni peale, äkki tuleb pannkook?

Andsime neile mustast pudelist valget kreemjat imejooki ka maitsta ja küsisime kommentaari.

Üldiselt kiideti jook heaks. Spordiga tegelev ja kiire töögraafikuga Sergei ütles, et on juba mõnda aega katsetanud asendusvariante söögile. “Kiirel päeval on see kindlasti parem, kui minna tööle madala suhkruga ja võtta komm sisse ning 15 minuti pärast on veel halvem olla,” arvas Sergei.

Maitset kommenteeriti kui kergelt magusat ja mahedat. Lisaks jõuti avastuseni, et segu maitse meenutab lapsepõlvest pärit vedelat pannkoogitaigent. Siit tuli ka naerusuine lause: “Paneks küll panni peale, äkki tulebki pannkook”.

Sven ütles, et erialalt tulenevalt ja personaalsest valikust, kui ei jõuaks sööma, siis oleks selline variant vägev. “Mis me teeme – me leiame asendusi. Me laeme end kohvi täis, tuleme siia komme sööma, võtame neid kohukesi ja haarame Coca-Cola kaasa. See ei ole ju parem variant, sest suhkur tõuseb korra ja siis langeb veel rohkem. Kindlasti võtaksin Your Popup Meali asenduseks siis, kui mul on tööhoog sees.” Töötajad said lugeda pudeli pealt toiteväärtuse numbreid, maitsta ja jõuda otsusele, et vajadusel on see jook hea asendusvariant.

Vähemalt ühe IT-firma kontori külastuse põhjal võib öelda, et joogi eesmärk täita kiire eluviisiga inimeste kõhud tervisliku asendusjoogiga vastab turu vajadusele. Konsinstents on inimestele maitsemeeltele meeldiv, tervisliku sisuga, Eestis loodud ja täidab kõhtu. Kindlasti oleks hea, kui IT-firmades selline jook külmkapis eksisteeriks.

Your PopUp Meali tootja on Nutriful Estonia OÜ, joogi koostise ja tootmistehnoloogia väljaarendamisel on kasutatud 120 teadusartiklit, mida on avaldanud juhtivad teadlased üle maailma. Teadusartiklite läbitöötamisel ning rakendamisel tehti koostööd Tartus asuva Tervisliku Piima Biotehnoloogiate Arenduskeskuse toitumisteadlastega. Jooki toodetakse Belgias.

 

Muudetud 10:40: täpsustatud joogi tootjat ja päritolumaad.