Eestis toimunud küberõppuse võitis Tšehhi meeskond

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Locked Shields 2017 küberkaitseõppuse võitjale Tšehhi meeskonnale annab karika NATO küberkaitse koostöökeskuse juht Sven Sakkov. Foto: ccdcoe

NATO küberkaitsekoostöö keskus korraldas sel nädalal maailma suurimat ja komplekseimat rahvusvahelist tehnilist küberõppust Locked Shields 2017, mille võitjaks tuli Tšehhi küberturbeekspertide meeskond.

Eesti meeskond riigi infosüsteemi ameti eestvedamisel jäi väga napilt teisele kohale, kolmanda koha võitis NATO võrkude küberkaitse üksus (NCIRC).

Tšehhi meeskond viib koju ka eriauhinna stsenaariumi lahendamise eest. NATO võrkude küberkaitse üksus (NCIRC) saavutas parima tulemuse ka õppuse juriidiliste ülesannete lahendamises, Saksamaa meeskond osutus parimaks digitaalse ekspertiisi ülesannetes ja strateegilise kommunikatsiooni mängus saavutas parima koha Ühendkuningriigi meeskond.

“Tänavu tõi parimale meeskonnale võidu hea taktika ja stabiilselt tubli sooritus igas valdkonnas. Tšehhi eksperdid olid väga võimekad ka strateegilises mängus, mis sel aastal esmakordselt toimus,” ütles Aare Reintam, õppuse tegevjuht NATO küberkaitsekoostöö keskuses. “Eesti meeskonna tunnustuseks saab esile tuua nende väga head kaitsetaktikat.”

“Võrreldes varasemate aastatega oli tänavu õppusel veel rohkem ja mitmekülgsemaid erisüsteeme, mis pani kõigi meeskondade võimed proovile rohkem kui kunagi varem. Kaitsvad meeskonnad pidid näiteks lahendama küberintsidente elektrivarustust kontrollivas SCADA süsteemis, AirC2 lennujuhtimissüsteemis, mehitamata õhusõidukite juhtimisvõrgus ja lennukite tankimist kontrollivas keskkonnas,” lisas Reintam.

Tehnilised küberrünnakud, meediasurve ja õiguslikud piirangud

Realistlikke tehnoloogiaid, arvutivõrke ja rünnakumeetodeid kasutaval intensiivsel õppusel saavad osalevate riikide ja NATO küberturbeeksperdid võimaluse panna oma oskused proovile väga erinevat tüüpi intsidentide lahendamises. Locked Shields stsenaariumi järgi kaitsesid õppusel osalevad meeskonnad fiktiivse riigi arvutivõrke ja infosüsteeme, mida ründab välisjõud. Tehnilisi rünnakuid täiendavad meediasurve ning samal ajal peavad kaitsemeetmed peavad järgima kehtivaid rahvusvahelisi õiguslikke piiranguid. Eesmärk on luua võimalikult realistlik ettekujutus sellest, kui suure mõjuga võivad olla küberintsidendid ning kui läbimõeldud ja mitmetahulised peavad olema meetmed nende lahendamiseks.

NATO küberkaitsekoostöö keskus korraldab õppust Locked Shields alates aastast 2010.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.