Eestis saab üha rohkemate telefonidega rääkida VoLTE teenusega

telia-volte.jpg
Telia VoLTE kõne Microsoft Lumia telefonil. Foto: Tanel Meos

Pea aasta tagasi käivitas sideoperaator Telia Eestis VoLTE (Voice Over LTE) teenuse. Tänaseni on Telia ainus Eestis tegutsev operaator, mis pakub klientidele tavapärasest märkimisväärselt parema helikvaliteediga kõneteenust. VoLTE üks suur eelis on ka see, et tavalise kõne tegemiseks ei pea telefon “minema” aeglasemasse 3G sidevõrku, vaid kõned liiguvad ainult andmepõhises 4G võrgus.

Toetatud telefonide rida pikeneb

Kui esialgu sai VoLTE teenust Telias kasutada vaid Microsofti Lumia seeria telefonidega, siis nüüd on see võimalik ka Samsungi S7 seeria, Huawei P10, P10+ ning Sony XZ ja XZs telefonidega. Peagi laieneb tugi ka Sony XZ Premium ja Samsungi A-seeria ning J3, S8 ja S8 Plus telefonidele.

Geeniuse lugejate teatel toimib VoLTE ka telefonides Samsung Galaxy S7 ja S7 Edge ning LG V20.

Ajal, mil Telia lisab võrku VoLTE toega telefone teatasid Tele2 ning Elisa pressiesindajad Geeniusele, et nemad on VoLTE kasutuselevõtu osas konservatiivsemad.

Kuigi Eesti esimene VoLTE kõne tehti hoopistükkis Tele2 võrgus sõnas Tele2 Eesti kommunikatsioonijuhti Liina Liiv, et teenust ei tooda veel välja kuna VoLTE teenust toetavad veel väga vähesed seadmed. “Ootame, et seadmete hulk, millega VoLTE lahendust saaks kasutada, Eesti turul suureneks ning seejärel toome teenuse kindlasti turule. Kuna VoLTE on alles arenemisjärgus, siis selle hiljem turule toomine tagab ka kindlasti selle parema töökindluse,” lisas Liiv.

Kui Tele2 jääb veel uusi telefone ootama, siis Elisa suhtekorralduse spetsialisti Saskia Kivi kinnitusel on operaator VoLTE tehnoloogia kasutuselevõttu planeerinud juba pikemat aega. “Hetkel peame läbirääkimisi nelja suurima Elisa mobiiltelefoni tarnijaga, et viia erinevate seadmetega läbi vajalikud testid VoLTE kasutusele võtmiseks. Koostöö telefonitootjate ja operaatorite vahel võtab aga omajagu aega ning laiema kasutajaskonnani jõuab VoLTE kõnede tegemine Elisa võrgus ilmselt 2018. aasta jooksul. Hetkel käib võrgu platvormide ja terminalide vahelise koostoimimise testimine ning enne aasta lõppu on plaanis läbi viia ka ulatuslikum suletud grupiga teenuse kasutamise test,” sõnas Kivi.

 

Täiendatud 13:20: lisatud lugejate info toetatud telefonimudelite koha.