Eestis käivitus uus virtuaalne arstikabinet: proovisime järele, kuidas see töötab

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Videokonsultatsioon perearstiga Madis Tiik. Foto: Geenius Meedia

Eestis avanes uus portaal Minudoc.ee, kus patsient saabki arvuti ja veebikaamera kaudu luua telesilla arstiga. Proovisime järgi ja tuleb välja, et see käibki nii lihtsalt nagu lubatud.

Miks peaks arstiga üle interneti rääkima?

Portaali arendusjuht Tarmo Pihl ütles, et eesmärk on viia kokku patsiendid ja arstid, kes muidu kokku ei saaks.

Võib-olla on päris arsti juures pikk ootejärjekord, võib-olla on arst või patsient ise välismaal, võib olla on inimesel raske isegi toast välja saada.

Kuidas see portaal siis täpselt töötab?

Portaalis minudoc.ee on kohe näha kõik arstid, kellel on videokonsultatsiooniks vabu aegu pakkuda. Samamoodi on näha hind. Tegu on omamoodi turuplatsiga, kus saad valida parima hinnaga parima arsti sulle sobival ajal.

Ühenduse loomiseks tuleb portaali sisse logida (ID-kaart, mobiil-ID või Smart-ID), sest anonüümselt arstiga videosilda juba ei tee. Pärast sisselogimist tuleb sobiv aeg broneerida ja visiiditasu maksta.

Kui broneeritud aeg läheneb, tuleb jälle portaali minna ja seal oodata, kuni arst sulle helistab. Täpselt nagu päris kliinikus arst koridoris või ootesaalis sinu nime hõikab.

Mis arste seal on?

Portaali arendusjuhi Tarmo Pihli sõnul saab ühendust võtta üldist abi pakkuvate arstidega (sisuliselt perearstid), aga ka naistearstidega, füsioterapeutidega, psühholoogidega.

Suurte haiglate arste sealt otsida ei maksa, sest arst peab liituma tegevusloaga juriidilise isikuna, mitte eraisikuna.

Kui kiiresti aja saab?

Tänane proov näitab, et aegu saab juba samaks päevaks. Pihli sõnul ongi eesmärk pakkuda üldarstiabi konsultatsiooni juba tunni aja jooksul ja eriarstiabi 24 tunniga.

“Tulevikus tahame jõuda on-demand (nõudmiseni – toim) teenuseni, aga samas pole arstil siis aega patsiendi taustaga tutvuda,” ütles Pihl.

Kas praegu siis arst teab, kes ma olen?

Arst teab, kes sa oled. Anonüümselt konsultatsiooni teha ei saa.

Ta teab ka sinu terviselugu, sest arstiga ühendust võttes saab anda loa digiloos olevate terviseandmete vaatamiseks. Nii saab arst enne kokkulepitud aega kurssi viia ja ei pea talle kogu oma elulugu ära rääkima.

Lisaks jääb konsultatsioonist jälg ka digiloosse, mida siis näiteks oma päris perearsti juurde minnes see näeb.

Aga mis tehnikat mul selleks vaja on?

Veebikaameraga arvutit ja moodsat brauserit nagu Chrome, Firefox või Safari. Moodsates brauserites on juba videosilla tehnoloogia WebRTC sisse ehitatud, nii et eraldi tarkvara paigaldada või alla laadida pole vaja.

On see ka turvaline?

Pihl ütles, et on küll: videosild arsti ja patsiendi vahel on krüpteeritud ja kogu suhtlus ja andmestik liigub portaalis ainult kasutajakontodes, kuhu saab sisse logida ID-kaardi, mobiil-ID või Smart-IDga. Kogu süsteem vastab ka rangeimatele Euroopa andmekaitse nõuetele.

Kas arstid ka oskavad sellist asja kasutada?

Praegu on näha portaalis juba mitut arsti, kes oma teenuseid seal pakuvad, nii et küllap oskavad.

Näiteks Vormsi perearst Madis Tiik, kellega videosilla lõime, on sisuliselt sama asja teinud Vormsi saare patsientidega juba 20 aastat.

Nüüd teenindab ta portaali kaudu oma nimistu patsiente. Aga Tiik ütles, et portaal annab arstidele võimaluse alati vabu aegu inimestele välja pakkuda, isegi kui see pole nende põhitegevus. Kui nende kabinetis on keegi aja tühistanud, arsti on lapsehoolduspuhkusel kodus või välismaal, saab ta portaali kaudu ikkagi patsiente konsulteerida, rääkis Tiik.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.