Eestis anti eSIM telefoniga esimene digiallkiri: tehniliselt võrdne mobiil-ID-ga, juriidiliselt veel mitte

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Simjackeri haavatavus kasutab ära tehnilist lahendust S@T, mille abil saab telefonile saata sõnumi koos teatud käsklustega.

Kui plastikust SIM-kaardid asenduvad tulevikus telefonide sisse ehitatud SIMidega, ei saaks Eestis senisel kujul Mobiil-ID digiallkirju enam anda. Nüüd on aga valmis saanud esimene tehniline demo, mis näitab, et ka eSIM tehnoloogiaga saab anda digiallkirju.

Nimelt teatas Telia, et neil õnnestus koos SK ID Solutions AS-ga ja IDEMIAga testida mobiil-ID lahendust eSIMil ja esimesed dokumendid on näidis-digiallkirja saanud.

Mobiil-ID abil autentimine ja digiallkirjastamine toimus selleks spetsiaalselt kohandatud Samsungi mobiiliseadme ja IDEMIA poolt loodud eSIM lahendusega, mis vastab GSMA standarditele. Testimisel kasutati SK ID Solutions AS platvormi, mis tervikuna võttes on kasutusel ka tänase Mobiil-ID lahenduse juures, teatas Telia.

Telia meediasuhete juht Raigo Neudorf selgitas, et tegu oli tehnilise demoga, mis peaks andma kindluse, et mobiil-ID jääb toimima ka uue põlvkonna SIM-kaardi tehnoloogiate puhul.

Kuigi tehniliselt lahendus toimis, seisab ees veel väljakutse. Eestis on mobiil-ID võrdne omakäelise allkirjaga, kuna tegu on Euroopa mõistes kvalifitseeritud e-allkirjaga. Selleks, et eSIMiga samasugusel tasemel allkirja anda, tuleks sertifitseerida kõik telefonimudelid, kus seda kasutada tahetakse.

Teine edukas katse: eSIMi pushitakse telefoni

Lisaks õnnestus novembri alguses Telia, Samsungi ja IDEMIA testides ka edukalt käima panna eSIM-i push-tehnoloogia.

Seni oli vajalik eSIM endale seadmesse “alla laadida”, kasutades digitaalsel vautšeril asuvat QR koodi kujul linki. Nüüd piisab sellest, kui uue seadme puhul määrata ära, millist mobiilinumbrit see kasutama hakkab. Kohe, kui seade saab ühenduse näiteks wifi võrguga, pakutakse juba ootel oleva eSIMi seadmesse laadimist. Seejärel saab peale tavapärast PIN-koodi sisestamist seadmega juba mugavalt võrku ning soovitud teenuseid kasutama asuda. Telia teatel toetavad sellist lahendust juba kõik firma esindused.

Kirjeldatud võimekusega eSIM seadmeid hetkel veel kommertskasutuses pole, kuid Telia teeb koostööd erinevate partneritega, et sellised seadmed siinsele turule jõuaksid. Mullu suvel tutvustas Telia Eestis eSIMiga varustatud nutikella Gear S2.

Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.