Eesti tootja päikesepaneelidega katusekivide tasuvusaeg on võrreldes Teslaga lühem ja need on odavamad

Foto: Solarstone.ee

Tesla avaldas hiljuti enda päikesepaneelidega katusekivide hinnad ja neid saab juba tellida. Eestis sarnast toodet pakkuva SolarStone’i tegevjuht Silver Aednik ütles, et Tesla Solar Roof jääb hoolimata lubadustest pakkuda konkurentsivõimelist hinda ikkagi ülemise otsa premium-tooteks ja hinnavahe nende pakutavaga oleks rohkem kui kahekordne.

“Tänasel päeval võiks eramaja päikesejaama tasuvusaeg olla 10-11 aastast, mitte enam. Vastasel juhul võiks jaama tehtav investeering olla ajendatud pigem emotsioonidest. Tesla näitele võrdluseks üks töösseminev eramuprojekt Elvas, mis sisaldab 10 kW (prognoositav tootlikkus 9200 kWh aastas) võimsusega SolarStone paneele koos 120 ruutmeetri Monieri siledate katusekividega. 180 ruutmeetri katuse võtmed-kätte lahendus maksab kliendile kokku 20 800 eurot,” kommenteeris ta Tesla näidimaja 50 000 dollarilist hinda. “Kõiki asjaolusid arvestades (taastuvenergia toetus, maksimaalne toodetud elektri omatarve) saime projekti tasuvusajaks üheksa aastat ja hinnavahe on Tesla analoogiga rohkem kui kahekordne.

Lõputu tähtajaga garantii?

Tesla ei ole samas siiani avaldanud detailset infot enda Solar Roof katusekivide kohta. “Teada on niipalju, et “eriliste plastiliste omadustega” karastatud klaasi all olev fotoelektriline element on valminud koostöös Panasonicuga. Elemendid omakorda lamineeritakse ettevõtte 3M poolt spetsiaalselt väljatöötatud kilega, mis annab tootele vajalikud värviomadused. Paneelide efektiivsus on väidetavalt 22-24% juures, mis on edasiminek võrreldes tavapärase tehnoloogiaga, kuid kindlasti mitte revolutsiooniline,” nentis Aednik.

Samuti teeb teda skeptiliseks Tesla toote väidetav eluiga. “Samuti annavad täna valdav osa tootjaid paneelide elueaks minimaalselt 25 aastat, mis on samaväärne Tesla poolt pakutavaga. Isiklikult ma veel ei ole kokku puutunud ühegi kestvustootega, millel oleks lõpumatu tähtajaga garantii – võib-olla on see uus reaalsus, millega meil tuleb harjuda.”

Tesla lööb disainiga

Tesla toote plussiks on selle disain ja suurem eristamatus tavakatusest. “SolarStone paneelid täidavad sama funktsiooni, mis Tesla Solar Roof. Tesla lahendus on jõuline samm edasi selles suunas, et päikesepaneel võiks olla meie keskkonnas võimalikult nähtamatu. SolarStone paneele on võimalik valmistada savipunases või standardses mustas toonis, sobitudes hoone arhitektuurse tervikuga. Arendustegevusega üritame paneeli muuta veelgi rohkem eristamatuks tavapärase katusekivi kõrval.”

Martin Mets panustas selle loo valmimisse.