Eesti pangad: Apple’i või Google’i makset meil veel loota ei tasu

visa-paywave-olympics.jpg

Apple ja Android Pay, mis lubavad ostude eest poes või kaupmehe juures tasuda mobiiliga, löövad juba mitmel pool maailmas laineid, kuid Eestisse teenuste laienemist niipea oodata ei tasu.

LHV Panga makselahenduste osakonna juht Jüri Laur ütles, et suurim takistus antud makselahenduste turule toomisele on seni olnud viipemakse toega makseterminalide puudumine Eestis. "Selle aasta lõpuks võiks olukord juba parem olla, kuna vähehaaval hakatakse terminale välja vahetama tänu sügisel tulevatele uutele võimekamatele pangakaartidele," ütles Laur. "Apple on alustanud selgelt strateegiliste turgude ja regioonide kaupa, kus viipemaksed juba levinud on, kuid järgmisesse laienemise ringi me veel ei kuulu. Otsestes läbirääkimistes kummagi tehnoloogiahiiuga me veel pole, kuid jälgime pingsalt arenguid ja oleme valmis omalt poolt tuge pakkuma."

"Kuigi vormiliselt on tegemist uut tüüpi makseviisiga, siis taustal toimiv tehnoloogia ja standardid on enamjaolt samad, mis enamustel tänapäeva kaardimaksetel. Kaupmehele täiesti piisab sellest, kui tal on olemas viipevaba makse toega makseterminal ning lisaseadistust Apple Pay või Android Pay tarbeks üldjuhul vaja ei ole," lisas Laur.

Swedbanki pressiesindaja Mart Siilivask kinnitas samuti Geeniusele, et midagi sisulist veel öelda ei saa.

SEB Balti äriarendusüksuse kaardivaldkonna juht Meelis Nurk selgitas, et mobiilidega seotud maksetehnoloogiaid arendab ja katsetab pea iga maksetega tegelev ettevõte. Ta lisas, et hetkel pole veel selge, millised neist teenustest edukaks saavad. "Samuti on suureks probleemiks lahenduste ristkasutamine ning seetõttu võib suures plaanis öelda, et suurtel tehnoloogiaettevõtetel (Google, Apple, Samsung jne) ja makseteenuse pakkujatel (VISA, MasterCard) on potentsiaali universaalsete ja toimivate lahenduste turule toomiseks," ütles Nurk.

"Selliseid lahendusi on vastavad ettevõtted tänaseks ka tutvustanud ning samuti suurematel Euroopa või USA turgudel välja toonud või toomas. Enamasti valitakse esmasteks rakendusturgudeks suuremad riigid, kuna siis on võimalik saavutada suuremat kandepinda, turukogemust ning äri teha. Teiseks oluliseks märksõnaks on kindlasti turu valmisolek uusi lahendusi vastu võtta, st nt milline on terminalide valmidus kontaktivabade lahenduste teenindamiseks. Selles kontekstis on Eesti, Läti ja Leedu käesoleva aasta algusest alustanud terminalide uuendamist, kuid hetkel oleme veel üsna algusjärgus ja ei ole veel piisavalt huvitavad Samsungi, Androidi või Apple’i makselahenduste jaoks."

Nurk lisas, et kindlasti on oodata tehnoloogiahiidude makselahenduste rakendamist ka Eestis, kuid hetkel on ajaraami ennustamine keeruline.

Nordea panga kommunikatsiooni spetsialist Jana Kutšinskaja kinnitas samuti, et hetkel läbirääkimisi ei peeta, küll aga hoitakse teenuste tegemistel silma peal. "Nordea plaanib pigem oma lahenduste väljatulemisega, mis võimaldab meil pakkuda klientidele paremat teenust," lisas Kutšinskaja.

Foto: Handepay