Eesti operaatorid mõistavad ühiselt ja põhjalikult OpenSignali uuringu tõlgendamise hukka

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
4g_vs_3g_sign.jpg

Eesti sideoperaatorid mõistavalt üksmeelselt hukka OpenSignali 4G leviala ning kiiruse uuringu, kuna Eestis on vaadeldud liialt väheseid kasutajaid.

Elisa tooteturunduse juhi Mailiis Ploomanni sõnul ei pea mõõtmistulemusi adekvaatseks, sest antud äpil on Eestis väga vähe kasutajaid ning nii väikese valimi puhul ei saa tulemusi lugeda pädevaks. Seda enam, et äpis mõõdavad kiiruseid ja hindavad telefoniomanikud, kel igal ühel on erinev mobiiltelefon ja mobiilse interneti kasutamise pakett. "Paljud neist telefonidest ei pruugi üldse toetada 4G võrku või on kasutusel paketid, millel on kiiruspiirangud. Kui Eestis viib mõõtmisi läbi TJA, siis kasutatakse mõõtmistel ühte ja sama seadet ning tingimustes, kus on avatud kõikides võrkudes maksimaalsed võimalikud kiirused,"selgitas Ploomann.

"Seepärast näeb Elisa selgelt, et antud OpenSignali poolt avalikustatud uuringut tuleb tõlgendada kui kasutajate kogemust ja mitte kui võrkude võimekuse ja leviala ulatuse näitajat,"ütles Ploomann.

"Kui vaadata täpsemalt, mida antud uuring ja metoodika mõõdavad ja mida saab tulemustusest järeldada, siis on tegemist nutiseadmetele mõeldud rakendusega, mille kasutajad saavad ise kiirustestide tegemiseks alla tõmmata,"ütles Ploomann. Kasutaja saab rakenduse abil teada, millist kiirust võrk hetkel talle pakub ning vastu korjab OpenSignal andmeid. Kogutud andmeid omakorda analüüsitakse ning tehakse neist järeldused. Eestis on Ploomanni sõnul analoogseteks Rakendusteks näiteks Ookla Speedtest.

Tulemust mõjutavad inimeste endi mobiilipaketid

"Siin tulebki nüüd aru saada, et kasutajale pakutav kiirus sõltub eelkõige paketist, mille ta on endale valinud (kas tema paketis on avatud nii 3G kui 4G võrk) ning millised kiirusepiirangud talle kehtivad,"ütles Ploomann. "Elisas eelistavad kliendid näiteks pakette, milles on lubatud allalaadimiskiirus kuni 15 Mbit/s. Samuti sõltub kiirustesti tulemus kliendi seadmest – kas seade on võimeline kasutama 3G või ka 4G võrku. Seega võib vabalt juhtuda, et kui kiirustesti teevad kümme inimest, siis nendest kuus kasutavad LTE/4G võimekusega seadet ja paketti ning nelikasutavad 3G võrku toetavad seadet. Tulemuse võiksime sel juhul saada, et 60% klientidestsai kasutada LTE võrku. Väga ekslik on siit aga järeldada, et territooriumist oleks justkui kaetud vaid 60%!"ütles Ploomann.

"Samuti tuleb aru saada, et antud statistika kajastab seda, milliseid kiiruseid reaalselt inimesed kasutavad ning mitte seda, mida võrk suudab pakkuda. Kuna kõige populaarsemad paketid Elisa puhul on justnimelt need, milles kiirus on kuni 15 Mbit/s, siis ei ole need tulemused sugugi üllatavad, sest välja toodud kiiruseid pakkuvad paketid ongi olnud klientide eelistuseks ja valikuks. Seega ei too antud tulemused välja mitte mingisuguseid murekohti, vaid kajastavad klientide eelistusi ning reaalset kasutust,"ütles Ploomann.

Ploomanni sõnul on klientidel suurtemate kiiruste jaoks võimalused olemas, kui nad vahetavad välja olemasoleva seadme või paketi.

"Seda, et tänapäeval vajavad internetis kasutatavad teenuseid suuremaid kiiruseid näeb Elisa ka ise ning just seetõttu oleme ka omaltpoolt paljusid klientide kasutuses olevaid pakette moderniseerinud (avanud 4G võrku seni 3G pakettidele jne). Tõenäoliselt tuleb seda teha ka tulevikus,"lisas Ploomann.

Telia kommunikatsioonijuht Raigo Neudorf nõustus Elisa poolsete argumentidega ning lisas, et sellised uuringud on pealiskaudsed ning ei anna situatsioonist tõest pilti.

"Kõigepealt tuleb arvestada sellega, mis meetodit kõnealune firma oma mõõtmistes kasutas. Kui selle firma kodulehte uskuda, siis peab endale äpi alla laadima, mis hakkab infot mobiili tugijaamadele edastama. Eestis on selliseid äpi kasutajaid ilmselt vähem kui sada. Nende andmete põhjal ei saa väga põhjapanevaid arvestusi teha. Telia Eesti 4G võrk levib ca 98% Eestist,"ütles Neudorf.

Tele2 tuletab meelde, et tegemist on kommertsorganisatsiooniga

Tele2 tehnikadirektori Ervins Kampansi sõnul ei saa OpenSignalit pidada päris tõsiseltvõetavaks riikide mobiilsidevõrkude võrdlejaks, kuna nad ei kasuta mõõtmistulemuste kogumisel enda mõõteseadmeid

"OpenSignal kõrvutab riike erinevate riikide tavakasutajatest vabatahtlike raporteeritud andmete põhjal. Teisisõnu peavad vabatahtlikud kasutajad laadima alla rakenduse, mis raporteerib nende 4G kasutust. Kui palju kasutajaid Eestist kaasatud on, ei ole meile teada, aga tõenäoliselt on andmete edastajaid äärmiselt vähe,"ütles Kampans.

"Seetõttu pole imekspandav, et kuust kuusse on OpenSignali tulemused väga kõikuvad. Näiteks eelmisel aastal kajastati Eesti tulemustes vaid kahte Eesti operaatorit. Ning organisatsiooni kodulehel olevas tabelis on näha, et tänavu on Elisa 4G võrgu näitajad Eesti kaardil märkimisväärselt kehvemad teistest operaatoritest, mis on Eesti tänavust tulemust edetabelis alla viinud,"lisas ta.

"Seega võib OpenSignali koostatud edetabelitest näha teatud määral trende, aga nende metodoloogiat ei saa pidada usaldusväärseks, kuna erinevate riikide valimid ei ole võrreldavad. Näiteks kui ühes riigis edastavad vabatahtlikud andmeid peamiselt maapiirkondades ja teistes riikides suurlinnades, siis keskmised riikide kasutajate poolt edastatavad allalaadimiskiirused kõiguvad vastavalt sellele. Samuti olenevad esitatavad tulemused sellest, milliseid seadmeid vabatahtlikud kasutavad,"ütles Kampans.

"Baltimaade riikide võrdlemisel soovitame usaldusväärsema allikana võrrelda riikide regulaatorite andmeid, mis arvestavad erinevaid mõõtekohti. Näiteks TJA eelmise sügise üleriigiliste mõõtmiste andmetel on Eesti mobiilioperaatorite keskmine 4G võrgu kiirus 37,2 Mbit/s ja 4G võrkude osakaal 126 mõõtepunktis üle Eesti 89,3%. Aastaga on Eesti operaatorid veel märkimisväärseid võrguinvesteeringuid teinud. Tele2 Eesti 4G leviala katab täna ligi 98% Eesti pindalast,"selgitas Kampans.

Tele2 teatel onLäti regulaatori 2015. aasta aastaaruande põhjal on Läti 4G võrgu keskmine kiirus 20,29 Mbit/s ning Leedu regulaatori aastaaruanne annab Leedu 4G võrgu keskmiseks kiiruseks 21,43 Mbit/s, seega kasutavad eestlased naabritest tegelikkuses oluliselt kiiremat 4G internetti.

"Lisaks tasuks meeles pidada, et OpenSignali näol on tegu kommertsorganisatsiooniga, kes küsib selle eest raha, et erinevate riikide mobiilioperaatoritega koostööd teha,"täpsustas Kampans.

Foto: USwitch

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.