Üle poolte idufirmadest, kes tahavad Eesti viisaprogrammiga liituda, jäävad ukse taha

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Selle aasta alguses käivitus uus viisprogramm, mis lihtsustab kolmandatest riikidest pärit idufirmadele Eestisse ümberasumist ja Eesti idufirmadel välistöötajate Eestisse värbamist. Ühtekokku on viisaprogrammiga on aga soovinud liituda 231 ettevõtet, üle poolte avaldus on tagasi lükatud.

Startup Estonia kommunikatsioonijuht Kadi-Ingrid Lilles selgitas Geeniusele, et idufirmade viisa (või elamisloa) saamiseks tuleb ületada kas erinevat takistust:

  • esiteks esitab idufirma asutaja avalduse Startup Committee’le, mis koosneb Eesti idufirmade tugiorganisatsioonide esindajatest ja mis hindab taotluse ärilist külge;
  • neilt positiivse otsuse saanud idufirmadel tekib seejärel võimalus esitada avaldus viisa või elamisloa taotlemiseks enda asutaja(te)le läbi välisesinduse või PPA.

Statistikast selgub, et üle poolte taotlustest lükkab Startup Committee tagasi ning positiivse otsuse on saanud vaid 44,69% kõikidest taotlustest. Näiteks on tagasi lükatud 25 Indiast tulnud taotlust, 8 Ukraina taotlust ning 13 Venemaalt tulnud taotlust, aga ka 5 Eesti ettevõtte taotlust, kes on soovinud viisaprogrammi abil soodsatel tingimustel välismaalt töötajaid värvata.

Startup Committee on 101 juhul leidnud, et taotlev ettevõte peaks saama Startup Viisa programmi võimalusi kasutada. Viisa või elamisluba on aga individuaalne ning ühe ettevõtte puhul võib neid väljastada ka mitu.

Edasine on juba PPA kätes

Erinevaid viise, kuidas Eestisse tööle tulla saab, on palju, kuid idufirmade puhul eristatakse lühiajalist töötamist ning tähtajalisi elamislube pikemaajaliselt iduettevõttes töötamiseks. Välismaiste idufirmade asutajate puhul eristatakse aga tähtajalisi elamislube ettevõtluseks ja viisasid iduettevõtlusega tegelemiseks.

Kõige populaarsemaks on seni osutunud luba lühiajaliseks töötamiseks Eesti iduettevõttes ehk tööviisa, mis kehtib 12 kuud. Viisasid ja elamislube väljastavad välisesindused ning politsei- ja piirivalveamet, mitte enam komitee.

Selgub, et ka PPA on tagasi lükanud hulga taotlusi. 211-st esitatud taotlusest on rahuldatud 122, osad taotlused on aga alles menetluses ning koguarvu sekka pole arvestatud viisasid.

Kokku on PPA juures erinevatesse kategooriatesse esitanud taotlusi järgnev hulk inimesi: tähtajaline elamisluba töötamiseks 53, tähtajaline luba ettevõtluseks 38, lühiajaline töötamine ettevõttes 65, viisa iduettevõtluseks 55. Lisaks positiivse ja negatiivse otsuse saanud avaldustele on hulk avaldusi veel ka menetlemises.

Komitee liikmed vahelduvad

Protsessi üheks suureks osaks on idufirmadega seotud isikutest kuuluv komitee, mille täpne koosseis ei ole aga avalik. Organisatsioonid, mille esindajad komiteesse kuuluvad on: EstBAN, Buildit Hardware Accelerator, Startup Wise Guys, Startup Leaders Club, Garage48, Startup Estonia, Tehnopol Startup Incubator.

Siseministri käskkirjaga on komitee liikmeteks kinnitatud eelnevalt nimetatud organisatsioonid, mitte konkreetsed isikud ning iga organisatsioon saab ise valida, kelle ja kui mitu inimest nad enda organisatsioonist komitee liikmeteks ja taotluste hindajaks määravad.

“Siinkohal aga täpsustan, et igal organisatsioonil on olenemata komitee töösse kaasatud inimeste arvust siiski üks hääl,” sõnas Lilles.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.