Eesti eksperdi kokkuvõte CESist: pole veel selge, kas VR-ist saab massikaup või nišitoode

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
503527800.jpg

Aasta alguse suursündmus tehnikamess CES 2016 on selleks korraksläbi ja aeg kokkuvõtteid teha. Otsisime selleks üles kohapeal käinud asjatundja: Eesti Telekomi seadmete ja kaubamüügi osakonna juhataja Ardi Ratassepp kirjutas meile otse Las Vegasest, mis tohutusuurel messil silma jäi.

Telerid/ekraanid

Revolutsiooni ei ole toimunud. UHD/4K on peamine sõnum, uued 4K telerid on õhemad, odavamad ja paremad. LG oli väljas 2,57mm teleriga. HDR näib olevat uus popp feature, mis parandab ennekõike kontrastust, et pilt oleks veelgi naturaalsem.

Näib, et tootjad panustavad palju sellele, et ekraan ja sulle vajalik sisu oleks igal pool kättesaadav. Hommikul peegli ees (ekraan on peeglis sees olemas) saad lugeda uudiseid, näha ilmateadet jms. Külmikul on nutitelefoniga sarnased võimed, kus kõik vajalik samuti kuvatud: kalender, ilm, uudised, lisaks teeb külmkapp pilti külmiku sisust, mida saad poes oste tehes kontrollida jpm.

Robyn Beck (AFP/Scanpix)

Autod

Isesõitvaid autosid veel ei ole, aga ilmselt see aeg kaugel ei ole. Messil on näha, et paljud autotootjad panustavad sellesse ja selge trend on kõikvõimalikud poolautonoomsed abid ehk palju teeb auto juhi eest ise ära, vahetab rida või hoiab õiget kiirust.

Teine selge trend on see, et autod ühenduvad rohkem netti, lisaks suhtlevad autod omavahel. Internetisisu kättesaadavaks tegemine autos – sellesse panustavad kõik tootjad.

Selge trend messil olnud tootjate toodangu põhjal on see, et tulevik onelektriautodes või hübriidlahendustes.

Virtuaalreaalsus

Sony oli väljas VR lahendusega, mis ühildub PlayStation 4-ga. Millal toode reaalselt turule jõuab, ei ole veel teada. Palju oli erinevaid VR tooteid, aga lõplikku selgust, kui nõutavaks VR lahendused ikkagi kujunevad, veel ei ole. Täna on "haip" suur, aga kas see on jätkuv või hääbub nišivajaduseks nagu televiisorites 3D pilt?

Aktiivsusmonitorid ja tervis

Olemasolevad tootjad olid väljas uute mudelitega. Polaril ja Fitbitil olid fookuses uued aktiivsusmonitorid. Nende valik oli väga lai, alates suurimatest ning lõpetades Swarovski nutiehetega. Kindlasti on tegu kasvava valdkonnaga, kus menukamad ongi just aktiivsusmonitorid ning nutikellad otsivad veel oma kohta.

Palju oli näha ka erinevaid nutitervise lahendusi, kus seadmed monitoorivad patsienti ning edastavad andmed arstile, näiteks mõõdetakse nii veresuhkrut.

Video

Aktiivsuskaameraid oli ka palju erinevaid ning julgemad olid kaamerad pannud prillide sisse, mis näis olevat üsna mõistlik ja mugav. Suusa- ja päikeseprillidesse olid pandud kaamera, mida vajalikul ajal saab kasutada.

Printerid

3D-printerite valik oli väga lai ning hinnad ei olnud enam üüratult suures. Leidus printereid, mille hinnad algasid 269 dollarist.

Nutikodu

Väga lai valik erinevaid tootjaid, kes olid väljas kõikvõimalike nutividinatega, et kodune elu nutikamaks muuta. Ka tutvustasid tootjad erinevaid keskkondi, kuhu kogu info kokku koonduks.

Kahjuks ei ole täna veel näha ühte selget keskkonda, kuhu erinevate tootjate nutividinate info kokku jookseks.

"Põnevad" leiud

  • Akupangad! Akupankasid oli tavapäraseid, aga erilistemas akupankades oli olemas kätesoojendus, laualamp või presentatsiooni abimees ehk juhtpult slaidide vahetamiseks.
  • Selfiestick/vihmavari. Miks mitte kasutada vihmavarju selfiestickna kuhu saad mugavalt telefoni ühendada ja selfiesid klõpsida?
  • Sonyl oli väljas nutilukk, mille saab tavapärase ukselukuga ühendada ning seejärel ust avada nutitelefoni või nutikella abil. Ka saab ligipääsu jagada, juhul kui sõber või sugulane peaks mingil põhjusel teie koju ligipääsu vajama.
  • Samsung lansseeris uue tahvli ja seekordne uus mudel on ennekõike ärisuunitlusega, viitab sellele ka nimi Samsung Galaxy TabPro S. Tootel on Windows10 operatsiooni süsteem, pikka aega ei ole Windows tahvlit Samsungi valikus olnud.

Hiina tootjad

Pakuvad kõike eelpool väljatoodut, aga visuaalne tootekvaliteet on selgelt halb. Näiteks nutikella võid ju osta 70 dollariga, aga see on nii kole ja primitiivne, et keegi ei kannaks seda.Samuti 4K televiisorid: uusi pakkujaid on, aga televiisori välimus jääb aastate taha.

Avafoto: Sony PlayStation VR peakomplekt (Alex Wong/AFP/Scanpix)

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.