Eesti ei sobi küberturvalisuse edetabeli tippu, sest… me oleme liiga head

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
ncsi.jpg

Selle aasta kevadel hakkas Eesti e-riigi akadeemia (EGA) koostama ja avaldama rahvusvahelist küberturvalisuse indeksit. Lühidalt öeldes on tegu edetabeliga, mis näitab, millised riigid küberturvalisusega hästi ja edukalt tegelevad, millistele aga see hooletusse jäetud on või hästi välja ei tule.

Hiljuti teatas Leedu kaitseministeerium Twitteris, et nende riik jõudis edetabeli tippu. "Paljulubav!" oli ministeeriumi säutsujate võidukas hüüd.

Küberturvalisuse indeksi edetabeli tippu kuuluvad Leedu järel veel Austraalia ja Venemaa, esikümnest leiab veel näiteks Poola, Keenia ja Albaania.Eestit pole tosina parema seas näha ja selleks on mõnevõrra üllatav põhjus, nagu selgitas indeksit koostava EGA valdkonnajuht Raul Rikk.

"Meil on Eesti andmed olemas ja nende andmete põhjal oleks Eesti hetkel tabelis 1. kohal," kinnitas RIkk."Me ei ole aga Eestit välja pannud sellepärast, et mitte luua kuvandit, et me tegime selle indeksi selleks, et Eesti esimene oleks," põhjendas Rikk.

Kogutakse pidevalt riikide andmeid

Tema sõnul on tegu "elava keskkonnaga", mille koostamiseks koguvadandmeid EGA või mõni koostööpartner ise või siissaadavad andmeid eri riigid. Oluline on, et andmed, mille põhjal riigid edetabelis järjekorda pannakse, oleks võimalikult kontrollitavad ja tõenduspõhised, seega saab indeksi eri parameetritele vastata jah/ei vastusega. Subjektiivseid hinnanguid, mis võiks ebaausalt mõnda riiki edetabelist eelistada, indeksi koostajad väldivad.

"Leedu tõusis hetkel esikohale sellepärast, et nende andmed on väga head. Nad on viimaste aastate jooksul palju kodutööd ära teinud," rääkis Rikk."Tõendusmaterjalid on kõik veebis üleval. Sedamööda kuidas me riike lisame, või mõne riigi andmeid parandame, muutub ka riikide järjestus."

"Meil on eesmärgiks kujundada indeksikst globaalselt kasutatav tööriist tööriist ning seetõttu otsustasime, et paneme Eesti välja siis, kui keegi meist andmete põhjal mööda läheb, või kui oleme 100 riigi andmed kokku kogunud ja välja pannud."

Hetkel tegelebki EGA eri riikide andmete kogumisega ja on jõudnud seda teha ligi kolm kuud. Rikk tõi võrdluseks, et rahvusvaheline telekommunikatsiooni liit ITU tegi sarnase globaalse küberturvalisuse indeksi ja kogus saja riigi andmed kokku kahe aastaga. EGA plaanib 100 riiki kokku saada järgmise aasta 1. juuniks.

Niisiis võime Eestit küberturvalisuse edetabelis näha alles siis, kui me tegelikult esikohale ei kuulugi või ehk järgmisel aastal.

Fotod: ncsi.ega.ee

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.